Dno dna: Prevaranti koriste sahrane kao povod za prevare putem Facebooka, evo i kako
Kibernetički kriminalci neprestano pronalaze nove načine da prevare ljude, ukradu novac i dokopaju se osjetljivih podataka, a jedna od najnovijih i najsurovijih prevara uključuje prijenos uživo sprovoda. Ova vrsta prevare, iako šokantna, postaje sve češća, upozoravaju stručnjaci za internetsku sigurnost.
Prevaranti pažljivo prate obavijesti o smrti na društvenim mrežama, nakon čega na Facebooku kreiraju grupe posvećene preminulim osobama. U tim grupama objavljuju fotografije pokojnika te tačne informacije o vremenu i mjestu sprovoda. Zatim pretražuju rodbinu i prijatelje preminulih, izražavaju im sućut i nude mogućnost praćenja sprovoda uživo za one koji nisu u mogućnosti prisustvovati.
Osobe koje žele pratiti prijenos dobivaju poveznicu na lažnu stranicu na kojoj moraju unijeti podatke o svojoj bankovnoj kartici kako bi platili "uslugu". Na taj način prevaranti dobivaju pristup njihovim financijskim podacima, koje mogu iskoristiti za krađu novca ili prodati na crnom tržištu.
Osim prijenosa sprovoda, kriminalci koriste i druge društvene događaje kako bi prevarili korisnike, uključujući objavljivanje lažnih linkova za donacije. Ljudi, u nadi da će pomoći obitelji preminulih, nesvjesno šalju novac prevarantima.
Prema Brianu Krebsu, stručnjaku za internetsku sigurnost, iza ove prevare stoji grupa iz Bangladeša pod nazivom apkdownloadweb. Oni su registrirali brojne domene na kojima se navodno mogu gledati prijenosi uživo sprovoda, ali se zapravo radi o lažnim stranicama čiji je cilj prevara korisnika.
Ova prevara predstavlja još jedan primjer koliko daleko kriminalci mogu ići u svojim nehumanim nastojanjima da zarade novac. Stručnjaci upozoravaju korisnike društvenih mreža da budu posebno oprezni prilikom klikanja na sumnjive linkove, naročito ako se od njih traže osjetljivi podaci ili plaćanje.