Ćevabdžinica bivšem radniku mora platiti 133.000 eura odštete za prekovremeni rad i neiskorišteni godišnji odmor, 15 godina nakon otkaza

banjalučki ćevapi/

banjalučki ćevapi/

Ilustracija
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Najviši švicarski sud presudio je u korist bivšeg zaposlenika ćevabdžinice pa mu sad ćevabdžinica, 15 godina nakon što je dao otkaz, mora isplatiti odštetu u iznosu od 133.000 eura za prekovremeni rad i neiskorišteni godišnji odmor.

Za prekovremeni rad i neiskorišteni godišnji odmor čovjek iz kantona Vaud 15 godina nakon otkaza dobiva 125.000 franaka (što je protuvrijednost oko 133.000 eura). Savezni sud presudio je u korist bivšeg zaposlenika ćevabdžinice, pišu švicarski mediji. Osim odštete, poslodavac mora platiti i sudske troškove od 5000 franaka (oko 5300 eura), piše Fenix magazin.

Prema izvješću sa suda, muškarac je radio na pola radnog vremena kao pomoćni radnik u kuhinji tri i pol godine prije nego što je dao otkaz 2009. Nekoliko godina kasnije pokrenuo je sudski postupak kako bi dobio naknadu za neplaćeni rad. Prema pisanju švicarskih medija, Savezni sud je potvrdio odluku nižeg suda, koji je iskaze svjedoka u korist muškarca smatrao vjerodostojnima.

U sličnim slučajevima u Njemačkoj, međutim, često nije bilo dodatnog plaćanja. Ako poslodavac ne isplati plaću, zaposlenici i honorarci moraju brzo reagirati. Zaposlenici trebaju pisanim putem upozoriti poslodavca i odrediti mu rok. Ako ne dobijete novac, može se podnijeti platni nalog ili zahtjev za plaću Radnom sudu. Ako su isplate neizmirene najmanje dva mjeseca, rad se može odbiti sve dok je to priopćeno u pisanom obliku.

Freelanceri također trebaju pismeno upozoriti klijenta. Ako to nema učinka, jedina opcija je ići na građanski sud za platni nalog ili tužbu za plaću. Moraju se poštovati razdoblja isključenja i trogodišnji rok zastare. Sličan je postupak i kod ugovora o radu na određeno vrijeme, pri čemu morate upozoriti ugovornog partnera i po potrebi poduzeti pravne radnje.