Veliko otkriće u Pacifiku, vidljivo iz svemira, “upravo kad smo pomislili da na Zemlji nema više šta otkriti’
Dug je više od 30 metara, star najmanje 300 godina i vidljiv iz svemira. Najveći koralj na svijetu upravo je otkriven u jugozapadnom Pacifiku, objavili su naučnici u srijedu.
Ogromni koralj uočen je tokom ekspedicije koju je pokrenuo National Geographic Pristine Seas program u oktobru, kako bi proučio zdravlje oceana u Solomonskim Otocima.
Prema Pristine Seas, tri puta je veći od prethodnog rekordera u Američkoj Samoi, a duži je od plavetnog kita, najveće životinje na planetu.
Za razliku od grebena, koji se sastoji od mnogih kolonija, ovaj koralj je jedinstveni primjerak koji je rastao kontinuirano kroz stoljeća.
“Baš kad mislimo da na planeti Zemlji više nema ničega za otkriti, pronašli smo ogroman koralj sa skoro milijardu malih polipa, koji pulsiraju životom”, rekao je Enric Sala, istraživač National Geographica i osnivač programa Pristine Seas.
Izgleda kao ogromna, valovita smeđa stijena iz zraka. Neki su na ekspediciji čak isprva pomislili da je riječ o brodolomu.
Morski biolog i podvodni kameraman Manu San Félix zaronio je da bi se približio koralju. “U prvom trenutku shvatio sam da gledam nešto jedinstveno”, rekao je.
Naučnici su kasnije provjerili satelitske snimke i otkrili da je koralj toliko velik da ga je bilo moguće vidjeti iz svemira.
Izbliza, koralj se pretvara u spektakularan prizor, s kompleksnom mrežom polipa — malih jedinki koje su kroz stoljeća rasle i formirale ovaj ogromni koralj — i prskama živih boja poput ljubičaste, žute, plave i crvene koje prekidaju njegovu smeđu nijansu.
Koralj pruža sklonište mnogim morskim vrstama, uključujući ribe, rakove i škampe. Također je poput živuće enciklopedije, rekao je San Félix, s informacijama o uvjetima oceana unazad nekoliko stotina godina.
Njegova ogromna veličina uzrokovala je neke probleme jer trake za mjerenje koje su eksperti koristili nisu bile dovoljno duge. Morali su raditi u timovima od dvoje, rastežući traku između sebe. Kad je traka završila, jedna osoba bi ostala na tom mjestu dok bi druga uvlačila traku, prije nego što bi otplivala do nje kako bi nastavila proces.
Ovo otkriće se smatra kao rijetka dobra vijest u moru loših.
Koralji su ključni za morske organizme koji ovise o njima za hranu i sklonište, ali i za ljude. Oni su neizravni izvor hrane za oko milijardu ljudi, pomažući u održavanju ribarstva, te pružaju zaštitu od oluja i porasta nivoa mora.
Za znanstvenike, ovo je vrhunac karijere. “Otkriti nešto ovako značajno je ultimativni san”, rekao je Paul Rose, vođa National Geographic Pristine Seas ekspedicije.