Svjetski dan matematike: Čarobni izum ljudi koji povezuje nepoveznao

Na prijedlog Međunarodne matematičke unije, 40. Generalna skupština UNESCO-a proglasila je 14. mart Međunarodnim danom matematike. Do 2020. godine ovaj datum bio je poznat kao Dan broja π (π-Day), a od tada se obilježava s ciljem popularizacije matematike – nauke koja oblikuje svijet oko nas, porenosi N1.
Matematika nije samo ključ za razvoj logičkog mišljenja kroz obrazovni sistem; ona predstavlja osnovu tehnološkog napretka, ekonomskih modela, medicine, umjetne inteligencije i brojnih drugih oblasti koje utiču na našu svakodnevicu.
Ovogodišnja tema je “Matematika, umjetnost i kreativnost”.
Ovaj dan slavi se diljem svijeta s ciljem podizanja globalne svijesti o važnosti matematičkih znanosti koje su ključne za rješavanje izazova u područjima poput umjetne inteligencije, klimatskih promjena, energije i održivog razvoja te za poboljšanje kvalitete života u razvijenim i zemljama u razvoju.
Kroz matematičke aktivnosti, umjetničke projekte i kreativne izazove, IDM 2025. godine poziva sve da istraže harmoniju logike i mašte, gdje brojevi plešu s bojama, jednadžbe oblikuju ljepotu, a ideje nadilaze granice kako bi inspirirale i inovirale.
Povodom Svjetskog dana matematike, akademkinja Mirjana Vuković podsjeća nas na značaj ove nauke i važnost njenog obilježavanja. Navodi kako se i fizika, hemija i biologija oslanjaju na matematiku.
“Matematika promoviše mudrost i ubrzava naš um”, istakla je te citiral sovjetskog fizičara Antolija Buhačenskog: “U svijetu postoji pravo čudo, to je matematika, božanska i kraljevska nauka, čarobni izum ljudi, stvoren na vrhu uma i na vrhu pera. Ova čudesna nauka posjeduje magično svojstvo da predvidi nepredvidivo i poveže nepovezano. Zadivljuje svojom magičnom i mističnom sposobnošću pogađanju svojstva i pojava.”