Sve je spremno za NASA-inu misiju na potencijalno naseljivu okeansku planetu
NASA se priprema za lansiranje svemirske letjelice Europa Clipper, čija je misija istražiti Jupiterov mjesec Europu, jedno od najperspektivnijih mjesta u Sunčevom sistemu za mogući život. Lansiranje se očekuje u ponedjeljak u 12:06 po istočnoameričkom vremenu s NASA-inog svemirskog centra Kennedy na Floridi, koristeći SpaceX Falcon Heavy raketu. NASA će uživo prenositi događaj, a prijenos počinje u 11:00.
Vremenski uslovi su 95% povoljni za lansiranje. Ukoliko lansiranje ne bude moguće u ponedjeljak, planirane su alternativne prilike do 6. novembra, no svaka od njih zahtijeva tačno određeno vrijeme.
Ova dugo očekivana misija, prvobitno planirana za 10. oktobar, odgođena je zbog uragana Milton, ali su tehničari procijenili stanje lansirnih objekata i odobrili povratak letjelice na lansirnu rampu.
Europa Clipper će biti prva NASA-ina letjelica posvećena proučavanju ledenih okeanskih svjetova u Sunčevom sistemu, s ciljem da istraži mogućnost postojanja života ispod debele ledene kore Europe. Letjelica će nositi devet instrumenata i gravitacijski eksperiment kako bi se istražila debljina leda i svojstva okeana, koji bi mogao sadržavati dvostruko više vode nego svi Zemljini okeani.
"Naši instrumenti će zajedno raditi kako bi odgovorili na ključna pitanja o Europi", izjavio je Robert Pappalardo, naučnik koji vodi ovaj projekt. "Naučit ćemo mnogo o jezgru Europe, njenom unutrašnjem sastavu, okeanu, ledu, tankoj atmosferi i okolini."
Letjelica će putovati gotovo 3 milijarde kilometara i očekuje se da će stići do Jupitera u aprilu 2030. Tokom tog putovanja izvest će prelete Marsa i Zemlje kako bi iskoristila gravitaciju ovih planeta za uštedu goriva. Po dolasku, Europa Clipper će izvesti 49 preleta Europe, svaki put istražujući različite dijelove njene površine s visine od 16 do 25 kilometara.
Ova misija dolazi nakon niza izazova, uključujući zabrinutost zbog uticaja jake radijacije s Jupitera na elektroniku letjelice. Međutim, inženjeri su razvili rješenja koja će omogućiti da svaki prelet traje dovoljno kratko kako bi se izbjegla dugotrajna izloženost radijaciji.
Iako Europa Clipper neće direktno tražiti dokaze o životu, njeni instrumenti će analizirati da li su prisutni uslovi koji bi mogli podržati život, uključujući tekuću vodu, energiju i odgovarajuću hemiju. Naučnici se nadaju da će letjelica pomoći u otkrivanju debljine ledene kore, sastava okeana ispod nje, te mogućih organskih spojeva koji bi ukazivali na mogućnost postojanja života.