Sjeverni magnetni pol se sve više kreće prema Rusiji, evo šta to znači

 /
Zemljina spoljašnja jezgra, koja se uglavnom sastoji od tečnog gvožđa, ključna je za stvaranje magnetnog polja planete/ Ilustracija
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Magnetni sjeverni pol Zemlje, tačka prema kojoj se orijentišu igle kompasa u sjevernoj hemisferi, trenutno se kreće prema Rusiji brzinom i pravcem koji zbunjuju naučnike. Britanski stručnjaci ističu da ovakve promjene nisu zabilježene u dosadašnjem praćenju.

Naučnici prate kretanje magnetnog sjevernog pola već stoljećima, a podaci ukazuju da se tokom 20. vijeka ova tačka približavala sjevernoj obali Kanade. Devedesetih godina prošlog vijeka ušla je u Atlantski okean, nakon čega je započela ubrzano pomicanje prema Sibiru u Rusiji.

Prema procjenama, između 1600. i 1900. godine magnetni sjeverni pol se pomjerao oko 10 kilometara godišnje. Početkom 21. vijeka, brzina kretanja povećala se na 55 kilometara godišnje, ali je u posljednjih pet godina usporila na oko 35 kilometara godišnje.

Kretanje magnetnog pola ima značajne posljedice na navigaciju. Kompasi u pametnim telefonima, kao i navigacioni sistemi aviona, brodova i podmornica, oslanjaju se na podatke o poziciji magnetnog sjevernog pola. Ovi podaci se koriste u Svjetskom magnetnom modelu, koji zajednički izrađuju Britanski geološki zavod (BGS) i Američka nacionalna uprava za okeane i atmosferu (NOAA).

„Model se koristi svuda – u GPS sistemima, avionima, brodovima, podmornicama... sve zavisi od njega“, izjavio je William Brown, stručnjak za geomagnetizam iz BGS-a.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Zemljina spoljašnja jezgra, koja se uglavnom sastoji od tečnog gvožđa, ključna je za stvaranje magnetnog polja planete. Promjene u protoku ove tečnosti uzrokuju pomicanje magnetnog polja, što dovodi i do promjena u poziciji magnetnog sjevernog pola.

Brown opisuje ovaj proces kao „ogromnu šolju čaja“, gdje tekućina slične viskoznosti kao voda stalno mijenja tokove, uzrokujući promjene u Zemljinom magnetskom polju.

Iako je trenutno kretanje usporilo, naučnici nastavljaju pratiti promjene kako bi bolje razumjeli uzroke i posljedice ovog fenomena. Tačnost navigacionih sistema i dalje zavisi od ažuriranih podataka Svjetskog magnetnog modela, čije prilagođavanje postaje sve izazovnije zbog nepredvidivosti Zemljinog magnetskog polja.