Revolucionarno otkriće koje radi: Naučnici prave gorivo iz vode i sunčeve svjetlosti

gorivo japan/
Japanski stručnjaci smatraju da će ovakav proces postati održiv
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Naučnici u Japanu napravili su i koristili pune tri godine reaktor koji stvara obnovljivi vodik iz sunčeve svjetlosti i vode. Novi reaktor površine 100 kvadratnih metara koristi fotokalitične ploče kako bi rastavile atome kisika i vodika u molekulima vode, istovremeno izdavajajući vodika kako bi se koristio kao gorivo.

Uprkos tome što je ova tehnologija i nova, naučnici ističu da kada bi se razvili novi fotokatalizatori, njihov izum bi omogućio proizvodnju jeftinog, održivog vodikovog goriva. Istraživanje je objavljeno u časopisu Frontiers in Science.

- Dioba vode pomoću sunčeve svjetlosti uz pomoć fotokatalizatora je idealna tehnologija za konverziju solarne u hemijsku energiju i njeno skladištenje. Nedavni razvoj u fotokatalitičkim materijalima i sistemima pruža veliku nadu u realizaciju, navodi autor studije Kazunari Domen, profesor hemije na Univerzitetu Šinšu u Japanu.

Nakon što su izloženi svjetlosti, fotokatalizatori pojačavaju hemijske reakcije koje razbijaju molekule vode na njihove sastavne djelove. Međutim, većina katalizatora koji razgrađuju vodu na vodik i kisik u jednom koraku su izuzetno neefikasni i za preradu vodika u gorivo potrebno je opet koristiti prirodni gas.

Kako bi premostili ovaj nedostatak, japanski stručnjaci su koristili sofisticirani proces od dva koraka – prvo odvaja kisik, a onda vodik.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Stvaranje fotokatalizatora za ovaj proces omogućio je naučnicima da naprave sopstveni prototip reaktora, koji je radio tri godine i radio čak i bolje pod pravom sunčevom svjetlosti umjesto ultraljubičaste svjetlosti u laboratoriji.

- U našem sistemu, efikasnost konverzije solarne energije bila je jedan i po puta veća pod prirodnom svjetlošću, objašnjava jedan od istraživača Takaši Hisatomi.

Uprkos obećavajućim rezultatima, efikasnost reaktora je i dalje premala za komercijalnu upotrebu, ali japanski stručnjaci smatraju da će razvojem novih fotokatalizatora ovakav proces postati održiv.