Naučnici misle da su otkrili lokaciju Noine/ Nuhove arke pomoću glinenih tablica starih 3000 godina

 /

/

Mit o poplavi je prisutan u skoro svim svjetskim religijama
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nedavna analiza ploče stare oko 3000 godina, poznate kao Imago Mundi, otkriva intrigantne detalje koji bi mogli upućivati na mjesto drevnog plovila nalik Noinoj arci, koju prepoznaju kako kršćanska tako i islamska tradicija. Ovaj drevni babilonski artefakt, koji se čuva u Britanskom muzeju, sadrži kartu svijeta zapisanu klinastim pismom. Na poleđini ploče nalaze se upute o mogućem putu koji vodi do plovila nazvanog "parsiktu", ogromnog čamca koji je mogao izdržati poplavu, slično onome kako Kur'an opisuje arku poslanika Nuha, a.s., i Biblija arku Noe.

Ploča otkriva put kroz sedam "liga" do planinskog lanca Urartu, za kojeg se smatra da odgovara današnjoj regiji oko planine Ararat, što kršćanska predaja spominje kao mjesto gdje je Noina arka pristala nakon Velikog potopa. Islam također priznaje priču o Nuhu, a.s., poslaniku koji je, po Božijem nadahnuću, izgradio arku kako bi spasio vjernike i svijet životinja od potopa, o čemu je zapisano u Kur'anu (11:40-44).

Doktor Irving Finkel, kustos Britanskog muzeja, objašnjava da je ploča Imago Mundi, otkopana u Iraku krajem 19. stoljeća, dugo zbunjivala istraživače. Na osnovu natpisa, centar ploče prikazuje Mezopotamiju okruženu rijekom, koja simbolizira granicu tada poznatog svijeta. Na ploči se spominju trokutasti simboli koji mogu upućivati na planine u regiji Urartu, uz opis koji nalikuje vodiču putnicima do plovila koje podsjeća na arku.

Analiza ovih natpisa dovela je istraživače do zaključka da se ovdje možda radi o babilonskoj verziji priče o velikom potopu, priči staroj otprilike 3000 godina. Po mezopotamskoj legendi, bog Ea upozorava Utnapištima (babilonski pandan Noji) o nadolazećem potopu, te on gradi plovilo i spašava ljude i životinje, slično kao i Noa/Nuh, a.s.

Stručnjaci iz različitih oblasti i dalje raspravljaju o tome je li planina Ararat stvarna lokacija arke. Dok neki istraživači, poput dr. Andrewa Snellinga, smatraju da je Ararat formiran nakon događaja Velikog potopa, što bi isključilo mogućnost da je arka tu pristala, arheološka istraživanja iz 2023. godine na ovom području pronašla su glinene i morske artefakte koji upućuju na drevnu ljudsku prisutnost, piše Daily Mail.