NASA otkrila mladu planetu koja bi mogla postati ''super-Zemlja''
Astronomi su doživjeli pravu sreću prilikom otkrića. NASA je potvrdila postojanje preko 5.780 egzoplaneta, svjetova izvan našeg Sunčevog sistema, no vrlo rijetko se detektuju planete u ranoj fazi razvoja. Ove mlade planete obično se nalaze u kaotičnim sistemima punim prašine i plinova, koji često zaklanjaju njihove orbite. No, zahvaljujući pukotini u ovom oblaku, naučnici su uspjeli otkriti jednu takvu planetu pomoću osjetljivih kamera NASA-ine letjelice Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS).
Ova ogromna planeta, nazvana IRAS 04125+2902 b, stara je svega tri miliona godina, što je čini pravim "planetarnim novorođenčetom." Poređenja radi, Zemlja je stara oko 4,5 milijardi godina. Ovo je ujedno i najmlađa planeta dosad otkrivena dominantnim metodom detekcije tranzita.
"Planete ove dobi obično su skrivene unutar diskova prašine i ostataka, što čini ovo otkriće još značajnijim," objašnjava NASA. Njihovo istraživanje objavljeno je u prestižnom naučnom časopisu Nature.
Metoda tranzita funkcionira tako da teleskopi prate blage padove u sjaju zvijezda, koje nastaju kad planeta prolazi ispred njih. Međutim, ova metoda ne uspijeva ako je zvijezda, zajedno sa svojim sistemom, prekrivena debelim slojem prašine. Kod IRAS 04125+2902 b, naučnici su primijetili "oštru deformaciju" u disku prašine, što je otkrilo prisustvo planete.
Razlog ove neuobičajene deformacije još uvijek je nejasan. Moguće je da gravitacijski utjecaj zvijezde pratioca (u binarnom sistemu) uzrokuje promjene u disku. Druga teorija sugerira da je planeta možda izbačena iz svoje orbite zbog sudara s većim objektom. Ipak, za obje teorije nedostaju jasni dokazi.
Planeta se nalazi na udaljenosti od oko 430 svjetlosnih godina i orbitira blizu svoje zvijezde. Njena masa je najviše trećina mase Jupitera, no prečnik joj je jednak Jupiterovom, što sugerira da je njena atmosfera još uvijek napuhana i u fazi razvoja. Tokom miliona godina, ova mlada planeta bi se mogla razviti u jedan od dva najčešća tipa planeta u našoj galaksiji: "super-Zemlju" ili mini-Neptun.
Super-Zemlje su planete veličine od 30% do 70% veće od Zemlje, a mogu biti stjenovite, plinovite ili mješavina obje karakteristike. Mini-Neptuni, kako im ime sugerira, su plinovite planete veličine između Zemlje i Neptuna. Ako takva planeta završi u umjerenoj zoni svoje zvijezde, mogla bi imati potencijal za razvoj vode, što je ključni sastojak za život kakav poznajemo.
IRAS 04125+2902 b pruža jedinstven uvid u rane faze planetarnog razvoja i podsjeća nas koliko je svemir dinamičan. Naučnici nastavljaju pratiti ovaj fascinantni mladi svijet i njegov disk prašine, tražeći odgovore na pitanja koja bi mogla oblikovati naše razumijevanje formiranja planeta u galaksiji.
Važno je naglasiti da ovakva otkrića ne samo da produbljuju naše znanje o svemiru, već i podsjećaju na nepregledne mogućnosti koje čekaju naša buduća istraživanja. Šta će IRAS 04125+2902 b postati? Samo vrijeme će pokazati.