Masivni, potencijalno opasni asteroid će proći najbliže Zemlji večeras - pratite ga live

Asteroid/ Ilustracija/ Needpix/
Njegov naredni prolazak očekuje se u novembru 2028. godine/ Ilustracija/ Needpix
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Asteroid veličine fudbalskog stadiona, klasifikovan kao "potencijalno opasan", proći će pored Zemlje u ranim satima 4. decembra. Ovaj svemirski kamen putuje brzinom od 44.300 kilometara na sat, a najbliže će prići našoj planeti na udaljenosti od 2,2 miliona kilometara, što je najbliži zabilježeni susret, prema podacima NASA-inog Jet Propulsion Laboratorija (JPL).

Historijski prelet možete pratiti uživo putem besplatnog prijenosa Virtualnog teleskopskog projekta (VTP), koji počinje danas, 3. decembra, u 19:30 po srednjoevropskom vremenu. Za one s teleskopima promjera 20 centimetara ili više, asteroid će biti vidljiv i iz vlastitih dvorišta, navodi Evropska svemirska agencija (ESA).

Asteroid 2020 XR spada u kategoriju objekata bliskih Zemlji (NEO), čija orbita prolazi unutar 1,3 astronomske jedinice od Sunca. Prema NASA-inim kriterijima, NEO objekti veći od 150 metara koji prilaze unutar 7,5 miliona kilometara od Zemlje smatraju se "potencijalno opasnima". Ipak, ovaj prelet ne predstavlja prijetnju za našu planetu.

Kada je asteroid prvi put otkriven, postojala je mala mogućnost da bi mogao udariti Zemlju 2028. godine. Međutim, astronomi su analizom ranijih podataka uspjeli precizno odrediti njegovu putanju i eliminisati svaku opasnost. "Asteroid je pronađen u starijim podacima, što nam je omogućilo da precizno izračunamo njegovu trajektoriju i isključimo mogućnost udara," rekao je Juan Luis Cano, koordinator ESA-ine jedinice za praćenje NEO objekata.

S promjerom od oko 366 metara, asteroid je dovoljno velik da bi mogao uništiti manji grad. Posljednji put je prišao Zemlji u decembru 1977. godine, ali je tada bio deset miliona kilometara dalje nego što će biti ovog puta. Nakon ovog prolaska, 2020 XR neće se približiti Zemlji na ovakvoj udaljenosti sve do 2196. godine.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Njegov naredni prolazak očekuje se u novembru 2028. godine, ali će minimalna udaljenost tada biti znatno veća, procijenjena na 18,2 miliona kilometara.

Za sve ljubitelje astronomije, večerašnji susret predstavlja jedinstvenu priliku za posmatranje ovog fascinantnog nebeskog tijela.