''Ključ u ruke'': NASA bacila oko na svijet koji bi mogao biti ''naseljiv istog dana''

Ilustracija: NASA/

Ilustracija: NASA/

Ilustracija: NASA/
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

NASA-ina letjelica Europa Clipper uspješno je prošla ključnu prekretnicu i spremna je za lansiranje u oktobru, u sklopu misije istraživanja Europe, jednog od Jupiterovih mjeseca, objavila je američka svemirska agencija. Lansiranje je zakazano za 10. oktobar, a cilj misije je traženje znakova pogodnosti za život na ovom zaleđenom svijetu.

Misija je uspješno prošla kroz fazu "Key Decision Point E", koja omogućava daljnji nastavak priprema za lansiranje, uprkos ranijim zabrinutostima zbog mogućeg kvara na tranzistorima, ključnim komponentama za kontrolu električne struje na letjelici. Naime, tokom testiranja, inženjeri su strahovali da tranzistori ne bi izdržali snažno zračenje u Jupiterovoj okolini, koja je izuzetno zahtjevna zbog snažnog magnetskog polja planete.

Nakon četiri mjeseca intenzivnog testiranja u laboratorijama NASA-e, tim stručnjaka zaključio je da tranzistori mogu izdržati zračenje zahvaljujući mogućnosti "samoozdravljenja" između preleta. Letjelica će izvesti 49 preleta Europe te ukupno 80 orbita oko Jupitera u razdoblju od četiri godine.

"Ovo je posljednja velika provjera prije nego što započnemo konačne pripreme za lansiranje", izjavila je Nicola Fox, voditeljica NASA-inog Direktorata za naučne misije, dodavši da su svi testovi uspješno obavljeni.

Europa Clipper nosi deset naučnih instrumenata koji će omogućiti detaljno proučavanje Europe, sa fokusom na njeno slano podzemno more koje bi moglo biti pogodno za život. Premda misija nije dizajnirana za direktno otkrivanje života, njeni ključni ciljevi su utvrditi ima li na Europi potrebnih sastojaka za život, poput vode, energije i hemijskih elemenata.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Curt Niebur, naučnik zadužen za program Europa Clipper, istakao je važnost ove misije: "Europa nije samo svijet koji je možda bio pogodan za život prije milijardama godina, već je možda pogodna i danas. Ovo je prilika za istraživanje novootkrivenog svijeta prekrivenog ogromnim tekućim oceanom."

Ako misija potvrdi postojanje ključnih sastojaka za život, NASA će vjerovatno razmotriti slanje nove misije koja bi mogla dublje istražiti mogućnost postojanja života na Europi.