Eksperiment pokazuje zašto se rizik od poplava povećava usljed jake kiše nakon perioda suše
Eksperiment naučnika sa engleskog Univerziteta Reading nastoji da pokaže kako se rizik od bujičnih poplava povećava usljed jake kiše nakon perioda suše.
Dr Rob Thompson je ove sedmice postavio video na YouTube koji pokazuje da je potrebno više vremena da se voda upije u suhu travu nakon toplotnog talasa nego u mokru travu ili travu u normalnim ljetnim uslovima.
Eksperiment "pokazuje koliko je vremena potrebno vodi da se upije u isušeno tlo, ilustrujući zašto obilne padavine nakon suše mogu biti opasne i dovesti do naglih poplava", objavio je univerzitet na svom Twitter nalogu.
Video prikazuje tri prozirne plastične čaše napunjene vodom, na komadima trave koja oponaša mokru travu, "normalnu ljetnu" travu i travu nakon toplotnog talasa. Voda iz mokre trave brzo se ocijedi, dok voda u šolji koja pokazuje normalno leto curi polako, ali postojano, a čaša „nakon toplotnog talasa“ izgleda skoro da stagnira.
"Vlažna trava traje 9 sekundi, vlažna trava (više kao normalna ljeti) 52 sekunde, sasušena trava (većina ove godine) izgleda da će potrajati najmanje 15 minuta... ali dosadilo mi je", napisao je Thompson.