Američki astronauti glasali iz svemira
Američki predsjednički izbori ove godine su jedinstveni i po tome što su ih obilježili i glasovi astronauta koji se nalaze na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS). Četvoro američkih astronauta, članovi misije SpaceX Crew-9, uspjeli su ispuniti svoju građansku dužnost i glasati na izborima, uprkos tome što se nalaze stotinama kilometara iznad Zemlje.
Među njima su Don Pettit, Nick Hague, Butch Wilmore i Suni Williams. Williams je izrazila oduševljenje mogućnošću da glasaju, istaknuvši kako je to "veoma važna dužnost koju imamo kao građani". Wilmore je dodao da im je NASA omogućila sve potrebne uvjete za uključivanje u izborni proces, čime su, kako kaže, "veoma uzbuđeni".
Iako su Williams i Wilmore došli na ISS u junu na letjelici Boeing Starliner s planiranom sedmičnom misijom, tehnički problemi na letjelici onemogućili su njihov povratak na Zemlju u predviđenom roku. Starliner je, nakon što je doživio kvar s potisnicima tokom misije, ostao spojen s ISS-om tri mjeseca, dok su stručnjaci Boeinga i NASA-e provodili testiranja kako bi otkrili uzrok problema. Na kraju je odlučeno da se Starliner sigurno vrati na Zemlju bez posade, a Williams i Wilmore su ostali na ISS-u, pridruživši se posadi SpaceX Crew-9.
Njihove kolege, Hague i Pettit, znali su unaprijed da će na dan izbora biti u svemiru, pa su glasali poštom prije lansiranja. NASA-ina astronautkinja Kate Rubins učinila je isto 2022. godine, koristeći sličan sistem.
Inače, prvi astronaut koji je glasao iz svemira bio je David Wolff, koji je 1997. godine iskoristio ovu mogućnost dok se nalazio na ruskoj svemirskoj stanici Mir. Danas, astronauti na ISS-u glasaju putem NASA-inog programa Space Communication and Navigation (SCaN). Elektronski glasački listić koji popunjavaju na stanici šifrovan je i dostupan samo astronautima i ovlaštenom službeniku za glasanje. Nakon popunjavanja, listić se šalje putem NASA-inog Tracking and Data Relay Satellite Systema do antene u New Mexicu, odakle se prosljeđuje Centru za kontrolu misije i dalje ka službeniku za glasanje.
Ova praksa omogućava američkim astronautima da, bez obzira na to gdje se nalaze, ispune svoju građansku obavezu i učestvuju u političkom procesu.