"Zajedno u različitostima" - Večeras je koncert islamske i jevrejske muzike u Sarajevu
U prostorijama Jevrejske općine u Sarajevu večeras će se održati koncert islamske i jevrejske muzike pod nazivom "Zajedno u različitostima".
Koncert, koji počinje u 18 sati, realizuje se pod pokroviteljstvom Muslimansko-jevrejskog vijeća lidera, a u sklopu ambasadorskog projekta u kojem su učestvovali predstavnici islamske i jevrejske zajednice u Bosni i Hercegovini.
Naime, 12. decembra 2016. godine četrnaest evropskih vjerskih vođa - sedam Jevreja i sedam muslimana - sastalo se u Beču, kako bi se ujedinili u zajedničkoj molitvi Bogu s ciljem stvaranja zajednice namjera koja služi potrebi, hitnijoj nego ikada u današnjoj Evropi, da se religiozni ljudi i religije oslobode predrasuda, lažnih tvrdnji, napada i nasilja. Ovi negativni pristupi zamagljuju pravu vrijednost i doprinos koji svaka vjerska tradicija ima pravo i dužnost da doprinese evropskom društvu.
Na koncertu će nastupati Ženski vokalni ansambl Corona i Hor Hazreti Hamza, sa sljedećim programom:
Ženski vokalni ansambl Corona:
- Anderleto (arr. T. Vignjević)
- Si veriash a la rana
- Durmi, durmi
- Yo hanino, tu hanina
- Noches, noches
- Il bastidor
- Adio kerida
- Bembaša (arr. Ansambl Corona)
Hor Hazreti Hamza:
- Našao sam pira
- Očna zjenico
- Ako pitaš za derviše
- Za te ljubav
- Dobro nam doš’o
- Tale al bedru aleyna
Inače, Ženski vokalni ansambl Corona osnovao je pod imenom "Sarajevske pahulje" Slobodan Kovačević-Dodo, 1992. godine u opkoljenom Sarajevu. Ansambl djeluje kao sekcija Akademskog Kulturnog Centra Univerziteta u Sarajevu "SELJO" i njeguje tradicionalnu muziku BiH i drugih zemalja Balkana. Na repertoaru ansambla Corona mogu se naći i klasične horske kompozicije, sakralna djela, obrade stamdarda i domaće pop muzike, crnačke duhovne pjesme itd. Tijana Vignjević je dirigentica ansambla od 1997. godine. Tokom posljednjih trideset godina ansambl je napravio više snimaka za arhiv BH radija, te učestvovao u brojnim televizijskim projektima, a u januaru 2019. Godine je sarajevski Gramofon objavio njihov prvi album pod nazivom Corona koji se može poslušati na streaming platformama.
Hor Hazreti Hamza postoji od 1993. godine. Osnovan je u Sarajevu tokom agresije na našu zemlju, u prostorijama mesdžida Hazreti Hamza po kojem je i dobio ime. Hor iza sebe ima šest studijskih albuma, od toga jedan izdat za tržište republike Turske. Iza sebe hor ima nastupe širom BiH, Balkana, Evrope, Azije i Amerike. Ostvarili smo saradnju sa najeminentnijim izvođačima ovih prostora kao što su: Elvira Rahić, Eldin Huseinbegović, Hafiz Burhan Šaban, Dino Šukalo te mnogi drugi. UADMIK Hazreti Hamza već dugo godina baštini tradicionalni muzički izraz islamskog stanovništva Bosne I Hercegovine kao i regije balkana sa posebnim akcentom na bošnjački segment navedenog.Ambasadorski program Muslimansko – jevrejskog vijeća lidera
Naime, program ambasadora MJLC-a ima za cilj da izgradi mrežu mladih evropskih lidera iz jevrejske i muslimanske vjere koji dijele entuzijazam za međuvjerski rad, redovno se konsultuju i mogu koordinirati međureligijske aktivnosti kroz gradska poglavlja kako bi razbili štetne stereotipe i širili tačne informacije o svojim vjere i tradicije te promovirati solidarnost i suradnju, pružajući važan primjer suživota u vremenima sve većih podjela i polarizacije.