Otvorena izložba ''Franjo Maćejovski, kompozitor, dirigent, pedagog i humanitarac''
Historijski arhiv Sarajevo predstavio je u Rektoratu Univerziteta u Sarajevu izložbu “Franjo Maćejovski, kompozitor, dirigent, pedagog i humanitarac (1871-1938)”, čiji je autor arhivista Adnan Kalesić.
Franjo Maćejovski rođen je 26. marta 1871. u Nechanicama u Češkoj. Konzervatorij muzike u Pragu završio je 1897, a u Bosnu je stigao 1900, i to u Banju Luku. Tu je radio kao profesionalni muzički radnik – bio je horovođa, dirigent, a u njoj osniva i prvo muslimansko pjevačko društvo Fadilet.
U Sarajevo se doselio 1905. Bio je horovođa Srpskog pjevačkog društva Sloga, a u Sarajevu je samostalno osnovao prvu privatnu muzičku školu koja je postala rasadnik muzičke kulture u ovom gradu. Predavao je crkveno i svjetovno pjevanje u sarajevskim školama, a u Narodnom pozorištu radio je kao dirigent hora i orkestra te kao korepetitor hora.
Komponovao je i muziku po narodnim motivima i napisao 18 pozorišnih komada. Maćejovski je sarađivao i sa humanitarnim, nacionalnim i kulturnim društvima - Gajretom, Napretkom i Prosvjetom, te je dobitnik brojnih priznanja. Umro je 16. aprila 1938. u Sarajevu, gdje je i sahranjen uz velike počasti.
- Izložba je postavljena kao dio programa događaja pod nazivom “DigiProHUMANE – Promoviranje digitalne infrastrukture u oblasti humanističkih nauka i umjetnosti” koji se realizira u okviru istoimenog projekta i uz podršku Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo. Organizator ovog događaja je Univerzitet u Sarajevu i DARIAHBiH. Glavni cilj projekta je promoviranje značaja digitalne infrastrukture u oblasti humanističkih nauka i umjetnosti kako bi se omogućila i ojačala saradnja između relevantnih institucija i istraživača u okviru održivog sistema nauke, istaknuto je na otvaranju.
- Bosna i Hercegovina je od jula 2021. zvanično postala članicom DARIAH-ERIC mreže, dok je Univerzitet u Sarajevu preuzeo ulogu koordinirajuće institucije DARIAHBiH konzorcija. DARIAH-ERIC istraživačka mreža ima za cilj da omogući dugoročniji pristup i korištenje digitalnih istraživačkih podataka u oblasti umjetnosti i humanističkih nauka. Događaj je namijenjen članovima DARIAHBiH konzorcija, kao i zainteresiranim istraživačima koji temu ovog događaja smatraju korisnom za svoja dalja istraživanja i uvezivanja sa ostatkom istraživačke zajednice u BiH te na nivou EU i svijeta, dodali su organizatori.
Historijski arhiv Sarajevo član je konzorcija DARIAHBiH od početka njegovog djelovanja i kroz članstvo želi da promoviše arhivsku građu kao kulturnu baštinu i važan istraživački resurs, te da kroz zajedničke projekte sa drugim institucijama radi na digitalizaciji svojih fondova i zbirki.
Izložba posvećena Franji Maćejovskom, nažalost, bila je dostupna tek dva dana u Rektoratu Univerziteta u Sarajevu, ali nadajmo se da će u skorije vrijeme gostovati i na nekom drugom mjestu.N. S.