Art Zagreb održava se od 12. do 15. ovog mjeseca u Meštrovićevom paviljonu

Art de Facto, Darko Bavoljak/Darko Bavoljak

Art de Facto/Darko Bavoljak

Darko Bavoljak/
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Art Zagreb, međunarodni sajam suvremene likovne umjetnosti, održava se od 12. do 15. ovog mjeseca u popularnom Meštrovićevom paviljonu. U samom središtu grada, sedmo izdanje ovog sajma koincidira s adventskim događanjima koji Zagreb predstavljaju u najljepšem, predivnom svjetlu.

Ljubitelji umjetnosti

Na Art Zagrebu sudjeluje 17 galerija iz Hrvatske, Slovenije, Francuske i Srbije i svaka od njih dolazi s ekipom svojih odabranih umjetnika. Art Zagreb pokrenut je 2018. godine. To je jedinstveno mjesto susreta galerista, kolekcionara, umjetnika, kustosa, povjesničara umjetnosti i ljubitelja umjetnosti općenito, naglašavaju organizatori u najavi ove zaista uspješne manifestacije.

Višegodišnji partneri Art Zagreba su Akademija likovnih umjetnosti Zagreb i Društvo povjesničara umjetnosti Hrvatske. Ministarstvo kulture i medija RH i Grad Zagreb također podržavaju ovaj spoj arta i vedrog sajamskog šušura. Među galerijama koje se predstavljaju četiri su već sudjelovale na prethodnim izdanjima Art Zagreba. Zagrebačka Galerija Kranjčar osnovana 2006. vjerojatno ima najviše iskustva izlaganja na sličnim sajmovima u Hrvatskoj i svijetu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
image

Art de Facto/Darko Bavoljak

Darko Bavoljak/

Galerija Canvas, isto iz Zagreba, djeluje od 1992, a na aktualnom sajmu izlaže djela četiri umjetnika – Matka Vekića, Zlatka Kesera, Borisa Guine i Alema Korkuta. Korkut, napomenimo ovdje, rođen u Travniku u Bosni i Hercegovini, izuzetno je talentiran i nagrađivani kipar, vrlo prepoznatljiv po originalnom promišljanju umjetnosti. Galerija Modro koja je aktivna u zagrebačkom kulturnom životu tek dvije godine, predstavlja se svojim odabirom umjetnika i to Ivanom Malićem, Markom Tokićem, Robertom Vilić, i kao uvijek odličnim, svetranim i maštovitim Svjetlanom Junakovićem.

image

Galerija Bel Art, Aleksandar Stanojević

Za Shpigl organizatori navode da nije galerija u klasičnom smislu, već platforma za povezivanje umjetnika s tvrtkama i kolekcionarima, s uredima u Zagrebu i Londonu. Na Zagreb Artu predstavljaju se s dvije hrvatske umjetnice Anom Elizabet i Darjom Žmak te Gretchen Andrew iz SAD-a. Prvi put Art Zagreb ugošćuje čak 13 galerija.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Među ovim premijerama najvažnija je Galerija Fotografija iz Ljubljane, Barbare Čeferin. Ova galerija je i nakon 20 godina još uvijek prva i jedina privatna galerija u Sloveniji koja afirmira vrhunska ostvarenja klasične i suvremene fotografije. Od 2014. godine galerija vodi specijaliziranu knjižaru posvećenu najnovijim naslovima iz područja medija fotografije. Sa svojom knjižarom svake godine su dio Slovenskog sajma knjiga, a Fotografija također djeluje i kao izdavačka kuća. Galerija Fotografija prisutna je na svim najvažnijim sajmovima umjetnina u svijetu. U Zagrebu se predstavlja s uzbudljivim radovima Luize Simons iz Brazila.

image

Galerija fotografija Lustgarten
/ Luzia Simona

Luzia Simona/

Umjetnička organizacija Art de Facto se također na Art Zagrebu predstavlja djelima dvojice fotografa, Zagrepčana Davora Bavoljaka i Svena Stilinovića. Zagrebačka Galerija Kaptol igra na sigurno pa ih na sajmu predstavlja generacijski miks mlađih autora i veterana, odnosno Aleksandra Bezinovića, Lee Popinjač i Eugena Felera. Za Galeriju Duplex100m2 organizatori navode da je njezin osnivač Pierre Courtin umjetnik, kustos i kolekcionar, a osnovana je u Sarajevu, gdje djeluje od 2009. do 2018. Kako se službeno pojašnjava, radi se o galeriji “koja je postala ključna platforma suvremene umjetnosti na Balkanu” s priređenih preko 200 izložbi.

Danas živi u virtualnom obliku. Osnivač galerije nastavlja kurirati iz Francuske istražujući nove umjetničke pravce kroz serije poput “Crypto – Landcapes”, navodi se dalje. U Zagrebu prikazuje radove slovenskog umjetničkog kolektiva Nika Oblak&Primož Novak u formi performansa. Među sajamskim štandovima je i Galerija Artsada, osnovana prošle godine u Lovranu. Na Art Zagreb dolaze s radovima Radovana Kunića i Tomislava Ćurkovića. Galerija Kolekcionart osnovana je 2023. kao internetska platforma specijalizirana za umjetnost 21. stoljeća, ovdje na sajmu se promovira radovima Albe Miočen, Bartola Galovića i Mihaele Rašice.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

image

Galerija Modro, Ivica Malčić

Galerija M23 također je osnovana prošle godine u poznatom antikvarijatu Crveni peristil u zagrebačkoj Vlaškoj ulici kao proširena aktivnost knjižare. Svoju sajamsku prezentaciju, a u skladu s programskom orijentacijom, fokusiraju na djela Vladimira Dodiga Trokuta. Kako pojašnjavaju organizatori Art Zagreba, M23 se specijalizirala za umjetničku avangardu s naglaskom na hrvatsku neoavangardu. Osim inovativnih i subverzivnih umjetničkih praksi, njeguje i interes za kvalitetnu figuraciju, smatrajući tehničku vještinu slikanja avangardnim i subverzivnim činom.

U Puli je nova Galerija Novo. Ovaj prezentacijski i produkcijski prostor djeluje od 2023. u okviru udruge Metamedij u partnerstvu s udrugama Atanor, Faro 11 i Labin Art Express XXI kao rezultat suradnje neformalne platforme za razvoj suvremene medijske umjetnosti Istre MI plus. Iz Srbije su na Art Zagrebu tri galerije. Galerija Bel Art iz Novog Sada od 1998. promovira suvremenu umjetnost, na zagrebačkom sajmu predstavlja ih dvoje srpskih autora Aleksandar Stanojević Kempa i Bosiljka Zirojević Lečić. Iz Beograda na Art sajam u Zagreb dolaze dvije galerije specijalizirane za suvremenu srpsku umjetnost. To su Galerija Monolog i Galerija X vitamin.

image

Galerija Modro, Svjetlan Junaković

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Premijerno predstavljanje Galerije Monolog popraćeno je navodima organizatora da “predstavlja značajnu konceptualnu umjetnost koja rezonira sa suvremenošću i relevantna je za budućnost”. Dalje navode da “redovito okupljaju beogradsku umjetničku scenu pružajući uzbudljive trenutke za istraživanje zeitgeista, registriranje vibracija i predviđanje budućih trendova”. Na zagrebačkoj manifestaciji predstavlja ih mladi beogradski umjetnički kolektiv “Nismo umjetnici” čiji su članovi Damjan Smičiklas, Dunja Savić, Marija Milić, David Đorđević, Nebojša Đurić, Milica Bojanić, Teodora Jovanović i Teodora Kokoruš.

Zagrebačka javnost upoznaje i beogradsku Galeriju X vitamin, osnovanu 2017. koja promovira etablirane srpske suvremene umjetnike. Galeriju X vitamin priređivači Art Zagreba opisuju kao “kretivni laboratorij koji ispituje apetite suvremene umjetnosti i umjetničke trendove u današnjem društvu”. Bonus podatak: galerija se nalazi na Vračaru, središnjoj beogradskoj općini, za koju se navodi da je jedna od najpopularnijih turističkih zona u Beogradu.

image

Kolekcionarist Alba Miočev

Art Zagreb uz pobrojane galerije promovira i studente Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu. Studenti arta predstavljaju se izložbom “Mentorice mentoriraju” i živahnom prodajnom izložbom znakovitog naziva “Plati i nosi”. Svojim aktivitetom uključeno je i Društvo povjesničara umjetnosti Hrvatske na način da priređuju izložbu kao rezultat praktikuma.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Tržište umjetnina

Od svečanog otvorenja u četvrtak 12. 12. do finala u nedjelju 15.12. Art Zagreb popraćen je nizom predavanja, panela i radionica, uključujući i projekciju dokumentarca “The Price of Everything” i svaki dan po jedan party. U sklopu službenog programa, među ostalim, stručnjakinja Martina Batović održala je predavanje o tržištu umjetnina. Posebno zanimljiv je panel o temi “Vizualna kultura u fokusu, uloga medija u praćenju i promociji umjetnosti” u kojem su sudjelovali urednica Art magazina Kontura Nevenka Šarčević i urednik portala Vizkultura Ivan Dorotić iz Zagreba te niz umjetnika, novinara i povjesničara umjetnosti.

image

Gospođa, kolekcionarist Bartol Galović/Zvonimir Ferina

Zvonimir_ferina/

Održana su i predavanja “Iskustvo umrežavanja galerijske scene u Srbiji” uz izlaganje predsjednice Asocijacije umjetničkih galerija Srbije Aleksandre Lazar te “Žene u/o umjetnosti, Zbornik Dana Cvita Fiskovića IX”. Predstavljeno je i prvo godišnje izvješće Art Zagreba o hrvatskim likovnim umjetnicima na tržištu umjetnina. O tržištu umjetnina pričaju i umjetnici Zlatan Vehabović, Igor Taritaš, Tomislav Lončarić i Joško Eterović.