Uređivačka politika
Oslobođenje
Oslobođenje je dnevni list, čiji je prvi broj štampan 30. avgusta 1943. godine, usred Drugog svjetskog rata, u Donjoj Trnovi nadomak Bijeljine. Do danas je izašlo više od 27.000 brojeva novine koja od kraja Drugog svjetskog rata u Sarajevu, glavnom gradu Bosne i Hercegovine, čuva antifašističku tradiciju kao jedan od najstarijih dnevnika u ovom dijelu svijeta. Tokom ratova na Balkanu devedesetih i opsade glavnog grada BiH, Oslobođenje je bukvalno nastajalo na prvoj liniji fronta, ali je stizalo do svojih čitatelja i što je još važnije - uspjelo sačuvati profesionalni dignitet i ostati vjerno ideji multietničke i multikonfesionalne zemlje, kakva je Bosna i Hercegovina oduvijek i bila.
Oslobođenje je proglašeno novinom godine u svijetu 1992. a uz brojne nagrade i međunarodna priznanja za slobodu štampe 1993. naš list – što je jedinstven slučaj u historiji novinarstva – je svoj 50. rođendan proslavio tako što su, u znak podrške, kolege iz vodećih listova iz cijelog svijeta 16. septembra 1993. Oslobođenje štampale kao svoj podlistak: tako je, prevedeno na 40 jezika, Oslobođenje toga dana izašlo u tiražu od 21.800.000 primjeraka! Te iste 1993. godine Oslobođenje je dobilo nagradu Saharov, Nagradu Kluba europskih rektora za borbu protiv ksenofobije, Nagrada fondacije Alfons Kamin u Barceloni, Nagrada za dostignuća u novinarstvu agencije Inter Press Service, 1995. Međunarodnu nagrada za slobodu štampe...
Više od 30 nagrada i priznanja tokom rata, ali isto toliko i prije: Oslobođenje je naime 1989. u izboru Slobodne Dalmacije iz Splita (Hrvatska) proglašeno najboljom novinom u bivšoj SFRJ, a još ranije je zakićeno Ordenom bratstva i jedinstva sa zlatnim vijencom (1963), Ordenom rada sa crvenom zastavom (1983), a u Rimu italijanskim Zlatnim merkurom (1977), ali i posebno dragom Nagradom ZAVNOBiH-a (1978), tada najvećim priznanjem Bosne i Hercegovine. Nagrada ne manjka ni u ovom stoljeću: od 2005. više od 30 priznanja i zahvalnica za doprinos borbi za ljudska prava i angažmanu na promociji znanja, nauke i kulture. Oslobođenje je dobitnik Zlatnog lovorovog vijenca MESS-a (2015), izabrani smo za List godine u BiH (2016.), Najbolji tekst (2017.), Plaketa Pod lupom i USAID-a za doprinos borbi protiv korupcije (2018), no tu su i međunarodna priznanja kakvo je SAIS-ovo (Centar za transatlantske studije pri Univerzitetu John Hopkins u Washingtonu) 2017. za doprinos istraživačkom novinarstvu i priznanje dobijeno na 22 Giavera Festivalu u Italiji za istrajan doprinos demokratizaciji bosanskohercegovačkog društva.
Naše vrijednosti i prinicipi
Oslobođenje nije samo novina, dio smo medijske grupacije koja u svom portfoliu ima televiziju, portal(e), društvene mreže, rastemo i razvijamo se istrajavajući na svojim vrijednostima i principima. Oslobođenje je prva kuća koja je u Jugoistočnoj Evropi oformila Integriranu redakciju, sa Superdeskom koji dirigira proizvodnju i distribuciju informativnih sadržaja za sve naše platforme. Uz USAID, čiji smo regionalni ključni partner, Oslobođenje ima i kontinuiranu podršku Američke ambasade u BiH i Evropske unije, te stalnu suradnju sa BBC-em, brojnim medijima iz regije ali i naše zemlje: s Nezavisnim novinama iz Banje Luke istrajno radimo i na razmjeni sadržaja. Razlog je više no jasan: naša uređivačka politika okrenuta je pomirenju i razvoju, jednakosti svih građana BiH bez obzira na vjeru i naciju i naša istrajnost na borbi za ljudska prava i demokraciju.
Dogovorene principe uređivačke politike provodi Superdesk, a oni su:
- Potpuna posvećenost i poštovanje visokih profesionalnih standarda, objektivnost i podjednaka distanca od svih političkih partija, te odanost Kodeksu za štampu i online medije, odnosno Smjernicama RAK-a.
- Djelovanje na prostoru cijele Bosne i Hercegovine s ciljem promocije dijaloga, pomirenja i zajedničkog (su)života.
- Otvorenost za suočavanje s prošlošću, posvećenost manjinskim zajednicama i zalaganje za jednakopravnost i ljudska prava svih na cijelom teritoriju zemlje.
- Izgradnja BiH kao zemlje njezinih konstitutivnih naroda i građana, otvorene za regionalnu saradnju i dobrosusjedske odnose, ekonomski rast i razvoj.
- Zalaganje za euroatlantske integracije kao faktor prosperiteta.
- Naša je Redakcija multinacionalna i multikulturna, što nam omogućuje vjerodostojnost u izboru tema/priloga/priča.
- Naši su tekstovi/prilozi bazirani na provjerenim informacijama, sa sugovornicima koji imaju različite stavove, naše su vijesti aktuelne, a izvještaji i analize potkrijepljeni argumentima. Naši su kolumnisti angažirani i respektabilni.
- Naše su teme/prilozi informativni, a naš je pristup izbalansiran, bilo da je riječ o politici, ekonomiji, nauci, kulturi i(li) sportu. - Naše su reportaže, eseji i autorski prilozi referentni i ilustrativni za život ne samo u BiH već i diljem planete s naglaskom na uporedbu sa BiH.
- Naši su novinari i urednici jasnih i profiliranih stavova, s nultom tolerancijom jezika mržnje.
- Naša se kuća zalaže za medijski pluralizam i raznolikost, kao bitne odrednice slobode izražavanja različitih grupa u civilnom društvu.