Na današnji dan: Umro je bh. i jugoslovenski putopisac Zulfikar Zuko Džumhur

Zulfikar Zuko Džumhur/
Zulfikar Zuko Džumhur
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

1780. U Beču je umrla austrijska carica, češka i mađarska kraljica Marija Terezija, koja je tokom vladavine od 1740. do smrti provodila napredne reforme, ali i germanizaciju.

1899. Grupa švicarskih, engleskih i katalonskih nogometaša sa Joanom Gamperom na čelu osnovala je FC Barcelona.

1918. Na Velikoj narodnoj skupštini u Podgorici svrgnut je kralj Nikola I Petrović i proglašeno ujedinjenje Crne Gore sa Srbijom. Aktom o ujedinjenju crnogorska država prestala je da postoji.

1924. Umro Giacomo Puccini (1858-1924), poznati italijanski operni skladatelj.

1943. Na Drugom zasjedanju Antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Jugoslavije u Jajcu to vijeće je konstituisano kao vrhovno zakonodavno i izvršno predstavničko tijelo naroda Jugoslavije i ustanovilo Nacionalni komitet oslobođenja Jugoslavije. Donijeta je odluka o federativnom uređenju države, a kraljevskoj vladi u izbjeglištvu zabranjen je povratak u zemlju.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

1945. Ustavotvorna skupština u Beogradu ukinula je monarhiju, lišavajući dinastiju Karađorđevića svih prava u zemlji i proglasila Federativnu narodnu republiku Jugoslaviju.

1947. Generalna skupština UN-a izglasala je podjelu Palestine na jevrejski i arapski dio, s Jerusalemom pod kontrolom svjetske organizacije, što je 1948. omogućilo stvaranje države Izrael.

1989. U Herceg-Novom umro Zulfikar Zuko Džumhur, bh. i jugoslovenski putopisac, filmski i televizijski scenarista, pozorišni scenograf, umjetnički direktor filma, likovni kritičar, kostimograf, slikar i karikaturista.

1991. Komisija za arbitražu Mirovne konferencije o Jugoslaviji (Badinterova komisija) objavila je rezultate međunarodne arbitraže, prema kojim se SFR Jugoslavija “nalazi u procesu nestajanja” i da su sve republike bivše federacije njeni sukcesori.

1996. Međunarodni sud za ratne zločine u Haagu osudio je na 10 godina zatvora Dražena Erdemovića, koji je priznao da je, kao pripadnik Vojske Republike Srpske, učestvovao u masovnoj likvidaciji Bošnjaka u Srebrenici u julu 1995. To je bila prva presuda za ratni zločin jednog međunarodnog suda poslije nirnberškog i tokijskog procesa.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

image

Živojin Pavlović

1998. U Beogradu umro Živojin Pavlović, jedan od najznačajnijih srpskih filmskih reditelja i književnika nove proze. Njegov film “Dezerter” (1992) prvo je filmsko djelo koje govori o tragediji rata na prostoru bivše SFRJ.

1999. Rivalske partije u Sjevernoj Irskoj formirale su protestantsko-katoličku vladu, primoravši tako ogorčene neprijatelje da prvi put u historiji podijele vlast.

2001. U Los Angelesu u 58. godini umro britanski rok-pjevač i kompozitor George Harrison, bivši član Beatlesa, rok-grupe koja je obilježila šezdesete godine 20. vijeka.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

image

George Harrison

2002. Haški tribunal osudio je Mitra Vasiljevića na 20 godina zatvora zbog ubistva pet Bošnjaka na Drini, u blizini Višegrada 1992.

2008. Umro danski arhitekta Jorn Utzon, poznat kao tvorac Sidnejske opere, koja je 2007. uvrštena u svjetsku baštinu UNESCO-a.

2016. Avion sa 81 putnikom koji je prevozio igrače brazilskog prvoligaša Chapecoene srušio se u planinama Kolumbije kod grada Medellina. Poginulo je 75 putnika, a preživjelo je šest. Brazilski klub je trebao da igra finale kupa Sudamerika protiv kolumbijskog kluba Atletico Nacional.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

2017. Žalbeno vijeće Haškog tribunala objavilo je konačnu presudu u predmetu Prlić i drugi, a kojom su optuženima izrečene iste kazne kao i u prvostepenom postupku od 111 godina zatvora. Jadranko Prlić je osuđen na 25 godina, Bruno Stojić i Milivoj Petković na 20, kao i Slobodan Praljak, koji je nakon izricanja presude popio otrov te je potom preminuo u bolnici, Valentin Ćorić je dobio 16, a Berislav Pušić 10 godina zatvora.