Na današnji dan: U Sanskom Mostu uhapšen penzionisani general Armije RBiH Mehmed Alagić

Mehmed Alagić/
Mehmed Alagić
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

216. p. n. e. Kod Kane u Apulieniji Hanibal je nanio najveći poraz rimskoj vojsci u povijesti. Unatoč brojčanoj premoći, Rimljani koji su imali čak 80.000 vojnika izgubili su bitku. Više od 50.000 rimskih vojnika je izginulo, a Hanibal je postao jedan od najvećih stratega tadašnjeg svijeta.

1552. Dogovorom u Pasauu luterani (protestanti) dobili slobodu vjeroispovijesti u Njemačkoj, što je ozakonjeno na saboru u Augsburgu 25. septembra 1555.

1802. Napoleon Bonaparta proglašen doživotnim konzulom Francuske, što mu je dalo pravo da imenuje nasljednika.

1830. Francuski kralj Charles X Burbonski abdicirao je pod pritiskom Julske revolucije u Parizu, koja je izbila zbog kraljeve odluke da ukine slobodu štampe, raspusti parlament i promijeni izborni zakon.

1858. Britanski parlament usvojio je zakon kojim je indijska vlada stavljena pod upravu britanske krune.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

1903. U Makedoniji počeo Ilindenski ustanak za oslobođenje od turske vlasti tokom kojeg je stvorena Kruševska republika. Republika se održala samo 11 dana, a ustanak je u krvi ugušen.

1922. Umro Alexander Graham Bell, izumitelj telefona (1876).

1934. Umro njemački predsjednik Paul von Hindenburg, a Hitler sebe proglasio firerom i preuzeo apsolutnu vlast.

1936. Umro francuski inženjer i pilot Louis Blériot, pionir vazduhoplovstva, koji je 1909. prvi avionom preletio La Manche.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
image

Albert Einstein/

1939. Albert Einstein upozorio američkog predsjednika Roosevelta da njemački naučnici rade na proizvodnji bombe sa uranijumom, poslije čega su u SAD-u počeli 1940. istraživački radovi za proizvodnju atomske bombe.

1945. Završena Postdamska konferencija, na kojoj su sovjetski vođa Josif Staljin, predsjednik SAD-a Harry Truman i premijer Velike Britanije Clement Attlee postigli dogovor o demilitarizaciji i denacifikaciji Njemačke i njenoj podjeli na okupacione zone poslije Drugog svjetskog rata.

1970. Britanski vojnici u Sjevernoj Irskoj prvi put upotrijebili gumene metke radi smirivanja nereda.

1980. U eksploziji na željezničkoj stanici u Bologni poginulo 85 i ranjeno više od 200 ljudi. To je bio najteži teroristički napad u Evropi poslije Drugog svjetskog rata i izazvao je talas masovnih protesta širom Italije.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

1990. Iračka vojska napala Kuvajt i okupirala ga za jedan dan. Slanjem trupa u Kuvajt irački predsjednik Sadam Husein pokrenuo događaje koji su doveli do Zalivskog rata i stacioniranja američkih trupa u regionu.

1992. Alžirske snage bezbjednosti uhapsile 50 naoružanih islamskih ekstremista i oduzele njihovo skladište oružja u kojem je pronađeno 150 bombi.

1999. U sudaru dva voza u istočnoj Indiji poginulo 285, a ranjeno oko 300 ljudi.

2001. Bivši načelnik Sanskog Mosta i penzionisani general Armije RBiH Mehmed Alagić uhapšen u porodičnoj kući u Sanskom Mostu, na osnovu optužnice Haškog tribunala. General Alagić je preminuo 7. marta 2003. u svojoj kući.

2001. General Vojske RS-a Radislav Krstić osuđen je u Haagu na 46 godina zatvora zbog genocida nad Bošnjacima u Srebrenici 1995, najvećeg ratnog zločina u Evropi poslije Drugog svjetskog rata. U aprilu 2004. Žalbeno vijeće Haškog tribunala pravosnažno je osudilo Krstića na 35 godina zatvora.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

image

Tomo Kuruzović/

2017. U Beogradu u 87. godini umro glumac Tomo Kuruzović. Jedan je od osnivača Malog pozorišta u Sarajevu (Teatar 55). Rođen je 1930. u Sarajevu. Poznat je po izvođenju monodrame “Petar Pepo Bandić”, prema tekstu Branka Ćopića.