Na današnji dan: Srpski nacionalisti minirali banjalučke džamije, HV oslobodio prilaze Dubrovniku
1776. Kongres predstavnika 13 američkih kolonija, pobunjenih protiv Velike Britanije, potpisao Deklaraciju nezavisnosti, u kojoj su izložene težnje nove nacije. Kongres je tada proglasio nezavisnost Sjedinjenih Američkih Država. Stvarna nezavisnost izvojevana je 1781. pobjedom nad britanskom kolonijalnom vojskom.
1807. U Nici u Francuskoj rođen italijanski revolucionar Giuseppe Garibaldi, vođa pokreta za nezavisnost i ujedinjenje Italije. Pohodom sa svojim dobrovoljcima, “hiljadu crvenih košulja”, 1860. oslobodio Siciliju od vlasti Burbona.
1826. U istom danu umrli bivši predsjednici SAD-a John Adams i Thomas Jefferson.
1848. Objavljen “Komunistički manifest” Karla Marxa i Friedricha Engelsa.
1848. Umro francuski pisac i diplomata François-René de Chateaubriand. Smatra se tvorcem francuskog modernog književnog stila i jezika.
1865. U Londonu odštampana knjiga Lewisa Carrolla “Alisa u zemlji čuda”.
1900. U New Orleansu rođen američki muzičar afričkog porijekla Louis Armstrong, najveći trubač u historiji džeza. Tokom karijere duge više od pola vijeka proslavio se i kao pjevač neponovljivog hrapavog i toplog glasa.
1927. Rođena italijanska filmska glumica Gina Lollobrigida, prva velika zvijezda italijanske kinematografije poslije Drugog svjetskog rata.
1934. U Sancellemozu u Francuskoj umrla Poljakinja Marie Curie Skłodowska. Bila je hemičarka, pionir radiologije i dvostruki dobitnik Nobelove nagrade za fiziku 1903. i za hemiju 1911. Osnovala je Institut “Curie” u Parizu i Varšavi.
1943. Pod nerazjašnjenim okolnostima u avionskoj nesreći na Gibraltaru poginuo poljski general i političar Vladislav Sikorski, šef vlade u emigraciji i tokom Drugog svjetskog rata vrhovni komandant Poljskih oružanih snaga na Zapadu.
1946. Filipini stekli nezavisnost poslije 47 godina vladavine SAD-a.
1976. Izraelski komandosi upali na aerodrom Entebe u Ugandi i oslobodili 102 taoca iz francuskog putničkog aviona koja su oteli pripadnici palestinskih oružanih formacija. Službeno je saopšteno da su poginula četiri izraelska vojnika, sedam od deset otmičara i dvadesetak vojnika Ugande koji su pokušali da spriječe izraelsku akciju.
1979. Bivši predsjednik Alžira Ahmed Ben Bela pušten poslije 14 godina iz kućnog pritvora. Bio prvi predsjednik nezavisnog Alžira, a sa vlasti ga uklonio Huari Bumedijen državnim udarom 1965.
1992. Počela operacija Tigar, kojom je Hrvatska vojska zauzela više brdskih uporišta i oslobodila prilaze Dubrovniku.
1993. U Banjoj Luci srpski nacionalisti minirali Gazanferiju i Jama džamiju.
1994. Na dan najvećeg američkog praznika 4. jula, Dana nezavisnosti, u Sarajevu otvorena Ambasada SAD-a u Bosni i Hercegovini. U prisustvu velikog broja domaćih i stranih zvaničnika, Ambasadu su otvorili američki ambasador u BiH Viktor Jakovič i tadašnji predsjednik Predsjedništva Bosne i Hercegovine Alija Izetbegović.
1999. Alžirski predsjednik Abdelaziz Buteflika amnestirao hiljade islamističkih vojnih zatvorenika.
2000. Umro jedan od najslavnijih poljskih pisaca i antikomunista Gustav Herling-Grudzinski.
2001. U avionskoj nesreći u Sibiru poginulo 145 osoba.
2008. Avion kineske kompanije sletio na međunarodni aerodrom u Taojuanu na sjeveru Tajvana, čime je zvanično, poslije šest decenija, uspostavljen avionski saobraćaj između Kine i Tajvana.