Na današnji dan: Počela je opsada Sarajeva, ubijene su Suada Dilberović i Olga Sučić

Bila je to skoro četverogodišnja blokada glavnog grada/Arhiva Oslobođenja
1724. U Veneciji rođen Giacomo Girolamo Casanova. Tokom burnog života bio je učenik vjerske škole, sekretar kardinala, venecijanski pomorski oficir, opat, kockar, alhemičar, violinista, špijun, bibliotekar, a u historiju je ušao kao neumorni ljubavnik.
1818. U bici kod Maipua čileanske i argentinske trupe porazile špansku vojsku, čime je obezbijeđena nezavisnost Čilea.
1881. Velika Britanija u Pretoriji zaključila mirovni ugovor sa Burima i priznala nezavisnost južnoafričke republike Transvaal.
1896. Na olimpijskom stadionu u Atini otvorene prve Olimpijske igre moderne epohe. Olimpijada je trajala 10 dana, učestvovala su 484 takmičara, samo muškarci. Žene se na olimpijadama takmiče od 1900. Od 1924. uvedene su i Zimske olimpijske igre. Organizator Igara i prvi predsjednik Međunarodnog olimpijskog komiteta bio je Francuz Pierre de Coubertin.
1955. Britanski premijer Winston Churchill podnio ostavku, okončavši dugu političku karijeru koja je, uz uspone i padove, trajala od početka 20. vijeka. Na položaju premijera i lidera Konzervativne stranke naslijedio ga je šef diplomatije Anthony Eden.
1992. Građani Sarajeva ispred zgrade Skupštine BiH na Marindvoru organizovali antiratne demonstracije. Na njih su pucali srpski snajperisti iz obližnjih solitera. Poginulo je osam, a povrijeđeno 50 demonstranata.
Na mostu Vrbanja u Sarajevu snajperskim hicima ubijene Suada Dilberović i Olga Sučić, prve žrtve nadolazećeg rata. Srpski specijalci i JNA napali Policijsku školu na Vracama i nakon pet sati borbi zauzeli objekte, a oko 800 učenika i profesora zarobili i odveli na Pale. Poginuo učenik Samir Mišić.
1993. Zračne snage NATO-a počele kontrolu zračnog prostora iznad BiH.
2005. Umro Saul Bellow, dobitnik Nobelove nagrade za književnost i jedan od najznačajnijih američkih pisaca poslije Drugog svjetskog rata.