Na današnji dan: Osvetnici iz autobusa izveli 16 Bošnjaka, mučili ih i likvidirali na obali Drine

Osvetnici, pravojna formacija, Višegrad/
Pripadnici paravojne formacije Osvetnici
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

1721. Nakon uspješno okončanog rata sa Švedskom, Rusija je postala nova sila na Baltiku, a Petar Veliki proglašen carem cijele Rusije.

1773. Kralj Tonga poklonio engleskom istraživaču Jamesu Cooku gorostasnu kornjaču koja je u Londonu živjela do 1966.

1797. Francuz André-Jacques Garnerin prvi je upotrijebio padobran, skočivši iz balona nad Parizom s visine od 680 metara.

1811. Rođen mađarski kompozitor Franz Liszt, legendarni pijanistički virtuoz koji je izgradio modernu klavirsku tehniku i dao klaviru snagu orkestra. Bio je vrstan muzički pedagog (20 mađarskih rapsodija, “Godine hodočašća”, “Ljubavni snovi”, “Mazepa”).

1844. Rođena francuska glumica Henriette-Rosine Bernard, poznata kao Sara Bernard, koja je obilježila pozorišnu epohu. Bila je izuzetno popularna i savremenici su je nazivali božanska Sara.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

1883. U New Yorku izvođenjem opere “Faust” francuskog kompozitora Charlesa Gounoda otvorena operska kuća Metropolitan.

1887. Uredu za patente u New Yorku Nikola Tesla prijavio šest izuma, među kojima i višefaznu naizmjeničnu struju. Izume je 1888. otkupila firma Westinghouse i njihovu primjenu prikazala na svjetskoj izložbi u Chicagu 1893.

1906. Umro francuski slikar Pol Sezan, čije djelo nije prihvaćeno od savremenika, ali je izvršilo ogroman uticaj na likovno stvaralaštvo 20. vijeka.

1927. Umro pisac Borisav Stanković, jedan od začetnika moderne srpske proze. Prikazujući život rodnog Vranja s kraja 19. vijeka, dao je i psihološku analizu ličnosti, unoseći prvi put u srpsku literaturu erotiku i senzualnost (“Stari dani”, “Koštana”, “Nečista krv”).

1947. Počeo rat između Indije i Pakistana oko Kašmira, nakon što je kašmirski maharadža Hari Sing odbio da se priključi jednoj od dvije zemlje. Rat je početkom 1949. okončan posredstvom UN-a, a Kašmir je ostao podijeljen.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

1962. Predsjednik SAD-a John Fitzgerald Kennedy izdao je naređenje američkoj ratnoj mornarici i avijaciji da blokiraju Kubu zbog postavljanja sovjetskih nuklearnih raketa u toj zemlji. Kubanska kriza koja je dovela svijet na ivicu atomskog rata okončana je mjesec kasnije sporazumom sovjetskog lidera Nikite Hruščova i Kennedyja o povlačenju nuklearnog naoružanja i deblokadi Kube.

1964. Francuski književnik Jean-Paul Sartre odbio Nobelovu nagradu za književnost.

image

Pablo Casals/

1973. U San Juanu na Puerto Ricu umro španski violončelista katalonskog porijekla Pablo Casals, jedan od najvećih instrumentalista 20. vijeka. Kao protivnik Francovog režima, od 1938. je živio van domovine i stekao veliku popularnost nastupajući širom svijeta.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

1987. Primjerak rijetke edicije Gutenbergove Biblije prodat je u aukcijskoj kući Christie’s u New Yorku za rekordnih 5,39 miliona dolara.

1991. Predsjedništvo SFR Jugoslavije u nepotpunom sastavu (Srbija, Vojvodina, Kosovo i Crna Gora) odbacilo prijedlog Evropske zajednice da se jugoslovenska federacija rekonstituiše u asocijaciju suverenih država. Ta odluka je doprinijela produbljivanju jugoslovenske krize i definitivnom raspadu zemlje.

1992. Na putu Priboj - Rudo, u mjestu Mioče, pripadnici srpske paravojne formacije Osvetnici zaustavili su autobus i poslije legitimisanja izveli 16 Bošnjaka i kamionima ih prevezli u Višegrad. Tu su mučeni, a potom likvidirani na obali Drine.

image

Željko Kopanja/

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

1999. U eksploziji autobombe u Banjoj Luci teško ranjen Željko Kopanja, vlasnik, direktor i glavni urednik Nezavisnih novina i NES radija iz ovog grada. Izvršioci napada nikad nisu otkriveni. Umro je 8. augusta 2016. godine.

image

Jovan Dučić/

2000. Posmrtni ostaci jednog od najvećih srpskih pjesnika Jovana Dučića prenijeti, 57 godina nakon njegove smrti, iz američkog mjesta Libertyville i sahranjeni u rodnom gradu Trebinju.