Na današnji dan - 3. decembar: Preminula Marija iz Povratka otpisanih, bila je najljepša žena Jugoslavije

Zlata Petković/

Zlata Petković/

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

1800. Rođen slovenački pjesnik France Prešern, najistaknutija ličnost slovenačke književnosti 19. vijeka.

1883. Rođen austrijski kompozitor Anton Webern, jedan od najznačajnijih predstavnika Bečke atonalne škole i ekspresionizma u muzici. Za vrijeme nacizma njegova djela su bila zabranjena, a pedesetih godina 20. vijeka postao je uzor generaciji kompozitora koji su u njegovoj muzici nalazili ishodište za punktualizam i elektronsku muziku.

1912. Bugarska, Grčka, Srbija i Crna Gora sklopile primirje sa Turskom u Prvom balkanskom ratu. Rat je nastavljen 3. februara 1913, a novo primirje uspostavljeno je 23. aprila, kada su obnovljeni i mirovni pregovori u Londonu.

1930. Rođen francuski režiser Jean-Luc Godard, najznačajniji predstavnik francuskog novog talasa koji je filmovima “Do posljednjeg daha” (1959) i “Prezir” (1963) napravio revoluciju u filmskoj historiji.

1944. U Atini izbio građanski rat između vlade, koju je podržavala Velika Britanija, i Fronta nacionalnog oslobođenja. Mir je postignut na konferenciji u Varkizi 12. februara 1945, kada su se predstavnici vlade i EAM-a sporazumjeli da se plebiscitom odredi oblik vladavine u Grčkoj.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

1962. Edith Spurlock Sampson stupila na dužnost sudije u općinskom sudu u Chicagu, kao prva crnkinja sudija u Sjedinjenim Američkim Državama.

1967.

Južnoafrički hirurg dr. Christian Barnard prvi put u historiji medicine u bolnici Groote Schuur u Cape Townu presadio srce. Srčani bolesnik Louis Washkansky potom je, sa srcem jedne djevojke poginule u nesreći, živio 18 dana.

image

Christian Barnard

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

1971. Počeo indijsko-pakistanski rat zbog Kašmira, završen 17. decembra pobjedom Indije i odvajanjem Bangladeša, dotad Istočnog Pakistana, u posebnu državu. Indija je povukla vojsku iz Bangladeša i vratila zauzete teritorije.

1975. U Laosu vlast preuzeli komunisti i proglasili kraj 600 godina stare monarhije.

1984. U gradu Bopal u Indiji oko 4.500 ljudi je umrlo, 500 oslijepilo, a 50.000 zatrovano gasom koji je iscurio iz fabrike pesticida Union Carbide. Ova fabrika proizvodila je sredstva za zaštitu bilja.

1989. Nakon pada Berlinskog zida u Istočnoj Njemačkoj ostavke su podnijeli lider Jedinstvene radničke partije Njemačke (komunisti) Egon Krenz i svi članovi partijskog Politbiroa i Centralnog komiteta vladajuće partije.

1991. Rusija priznala nezavisnost Ukrajine.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

2001. Vlasti Saudijske Arabije prvi put odobrile ženama da imaju lična dokumenta.

2004. General Vojske Republike Srpske Dragomir Milošević predao se Haškom tribunalu pred kojim je 1998. optužen za granatiranje Sarajeva, zločine protiv čovječnosti i kršenje pravila i običaja ratovanja. Apelaciono vijeće Haškog tribunala pravosnažno je osudilo Miloševića na 29 godina zatvora zbog zločina nad civilima u Sarajevu 1994-1995.

2008. Popularni pjevač Ruande Simon Bikindi osuđen pred Međunarodnim sudom u Arushi na 15 godina zatvora zato što je u svojim pjesmama podsticao na genocid u toj zemlji. Prema podacima UN-a, od aprila do jula 1994. ubijeno je oko 800.000 ljudi, uglavnom pripadnika zajednice Tutsa.

2012.

U Beogradu od posljedica moždanog udara preminula glumica Zlata Petković. Široku popularnost stekla je ulogom u seriji “Povratak otpisanih”. Bila je miss Jugoslavije 1971. godine. Radila je i kao voditeljica.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

2021.

Rukovodstvo Austrijske narodne stranke (ÖVP) izabralo je ministra unutrašnjih poslova Karla Nehammera, žestokog protivnika ilegalnih migracija, za novog predsjednika partije, a samim tim i za kancelara Austrije.

image

Karl Nehammer/EPA