Usvojen rebalans, o kreditu se šuti

Narodna skupština Republike Srpske NSRS, mart 2023./

Narodna skupština Republike Srpske NSRS, mart 2023./

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je juče rebalans budžeta ovog entiteta za 2024. godinu kojim je budžetski iznos povećan sa pet milijardi i 735 miliona na pet milijardi i 810 miliona maraka.

Neprijatelji oko nas

Prema rebalansu, za penzije je potrebno 1,796 milijardi KM, što je 11,6 miliona KM više od planiranog, pri čemu se blizu 300 miliona dotira iz budžeta. Za boračka davanja izdvojeno je 463,5 miliona KM, 653 miliona namijenjeno je za obrazovanje, a 288 miliona KM za zdravstveni sektor.

Šef Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Igor Crnadak uputio je poslaničko pitanje predsjedniku entitetske Vlade Radovanu Viškoviću u kojem traži da mu se dostavi informacija kod koje institucije ili države se zadužila Vlada za iznos od 100 miliona evra.

- Kada je Višković nedavno govorio o zaduženju od 100 miliona evra na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske, rekao je kako neće da otkrije podatak od koga je Vlada Srpske dobili taj iznos, “kako ga ne bi dobili neprijatelji Republike Srpske”. Uvjeren sam da Višković mene ne smatra “neprijateljem Republike Srpske”, pa očekujem da mi odgovori na ovo pitanje, kazao je Crnadak.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Prijedlog zakona o podsticajima u privredi, koji je po hitnom postupku upućen u Narodnu skupštinu RS-a, izazvao je oštru raspravu u parlamentu, a najviše primjedbi na njega, osim poslodavaca, imali su predstavnici opozicije. Direktor Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske Saša Ačić tražio je da se predloženi zakon povuče iz procedure usvajanja, naglasivši kako poslodavci nisu bili uključeni u njegovo donošenje.

- Unija je učestvovala u donošenju važećeg zakona 2019. godine, kada je cilj bio da se utiče na tehnološki razvoj privrede i ekonomije, a što je umnogome i urađeno. Uspjeli smo u periodu primjene ovog zakona da prebacimo dobar dio radnika iz sive zone. U 2018. godini prosječna neto plata bila je 800 maraka, a sada je 1.400, dok je ukupan fond neto plata u Srpskoj 2018. bio oko dvije milijarde maraka, dok je sada preko pet milijardi, naveo je Aćić.

Ključna razlika u novom i važećem zakonu, kaže on, jeste što se ovim koji je na snazi obezbjeđuje izvjesnost za dobijanje plata i podsticaja, a ukoliko je nema, smanjuje se interes poslodavaca za tehnološki razvoj što, kako tvrdi, može rezultirati padom plata.

- Umanjena je uloga poslovne zajednice za mjerenje svih kriterujuma. Još jednom iskazujemo bojazan zbog potencijalnih negativnih efekata za pad plata, zaposlenosti i drugog, čime direktno pada tehnološki razvoj, a samim tim i ekonomski, poručio je Aćić.

Ministar privrede i preduzetništva RS-a Vojin Mitrović rekao je da će Vlada, nakon stupanja na snagu Zakona o podsticajima u privredi, u roku od šest mjeseci donijeti uredbe koje će precizno propisati uslove i kriterijume za dodjelu podsticajnih sredstava.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Pogodovanje tajkunima

- Prioritet će biti donošenje uredbe o dodjeli podsticaja za povećanje plata radnika, a biće donesene i uredbe za direktna ulaganja, o dodjeli podsticaja za investicije od posebnog značaja, te o registru podsticaja u Republici Srpskoj. Ovim zakonom se zadržavaju tri vida podsticaja, s tim što se određene formulacije mijenjaju i pojednostavljuju, kazao je Mitrović.

Poslanik Kluba SDS-a Mirjana Orašanin smatra kako je ovaj zakon nedefinisan, nejasan, bez prethodnog nacrta, bez javne rasprave, bez učešća poslovne zajednice.

- Kucan je na tri strane. Koje odredbe važećeg zakona su smetnja efikasnijoj primjeni ovog akta? Mijenjamo uopštenim odredbama jasne i direktne odredbe koje smo imali u važećem zakonu. Ovo je direktan udar na one koji pune budžet, pogoduje se tajkunima i propalim javnim preduzećima, poručila je Orašanin.