Usvojen rebalans budžeta RS-a za 2024.
Vlada Republike Srpske usvojila je na jučerašnjoj sjednici prijedlog rebalansa budžeta koji će biti proslijeđen u Narodnu skupštinu RS-a. Ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović kazala je da budžetski okvir po rebalansu za 2024. godinu iznosi 5,810 milijardi maraka i veći je za 75 miliona maraka od planiranog u budžetu za ovu godinu.
Otplata duga
Vidovićeva je navela da su prihodi 4,7 milijardi KM i veći su za 68 miliona KM ili 1,5 odsto, dok su poreski prihodi 4,4 milijarde KM i veći su za 153 miliona ili tri odsto. Ona je naglasila da su “direktni prihodi, odnosno porez na dohodak i porez na dobit, ostvareni u iznosu od 770 miliona KM ili 45 miliona KM više nego što je planirano, odnosno procentualno 6,3 odsto više”.
- Prikupljanjem indirektnih poreza ostvareno je dvije milijarde i 88 miliona, što je procentualno povećanje za četiri odsto. Prema ovom rebalansu, deficit je 106 miliona, što je 94 miliona manje od onog što je projektovano budžetom. Planirali smo da se zadužimo 952 miliona, a zaduženje će biti 908 miliona maraka. Kada je riječ o otplati dugova, planirali smo da se otplati 821 milion, a biće otplaćeno 826 miliona, rekla je Vidovićeva.
Naglasila je da u ovo ministarstvo nije stigla inicijativa za izmjenu Zakona o unutrašnjem platnom prometu RS-a, ali da nema ni potrebe za tim izmjenama, jer su, kako tvrdi, banke prekršile zakon zatvarajući račune firmama na američkoj crnoj listi i novoosnovanim firmama.
- Inicijativa nije došla u Ministarstvo finansija RS-a, ali sigurno je da ne treba mijenjati nikakav zakon. Tu je jednostavno prekršen zakon. Prema tome, svako ko se odluči da tuži, on će to dobiti na sudu. Apsolutno imamo zakon koji govori kad se i kako račun može zatvoriti, a to nije ispoštovano, kazala je Vidović.
Podsjećamo, banke su polovinom juna počele da gase račune firmama koje su se našle na OFAC-ovoj crnoj listi, a među kojima su Infinity International Group i njene poznate članice - Prointer, Kaldera, ATV, ali i Sirius 2010, koji nije član te grupe.
Ekonomista Marko Đogo kaže da se u jakim državama ne bi tek tako moglo uskratiti otvaranje računa bez presude i detaljnog objašnjenja. Ukoliko zaista dođe do promjene zakona, Đogo smatra da će tome više doprinijeti politika nego što se zaista želi raditi u korist građana i privrede.
Ko čime upravlja?
- Kako je moguće da Agencija za bankarstvo RS-a, koja je Vladino tijelo i posluje po zakonima RS-a, nije pod uticajem izvršne vlasti? Ne znam da li da im čestitam ili da se zapitam. Kako je došlo do toga da ova agencija ne reaguje? Ne bi se smio diskriminisati nijedan klijent bez čvrstog dokaza. Ako mislite da se pere novac, javite SIPA. Ako je nešto drugo, imate druge organe. Čak i kada govorimo o OFAC-ovoj listi. Trebalo bi da se vodimo našim zakonima i odlukama, a ne zabranama druge zemlje. Hoćemo li da mijenjamo pravila napamet i ako Brazil nešto usvoji, rekao je Đogo.