Ustavni sud odbacio apelaciju Kovačevića

Vladimir Kovačević, suđenje zbog napada na novinara BNTV/
Vladimir Kovačević, suđenje zbog napada na novinara BNTV/
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ustavni sud BiH odbacio je apelaciju novinara Vladimira Kovačevića protiv presude Okružnog suda u Banjoj Luci. Njegov zahtjev kojim je tražio da mu ATV isplati naknadu zbog povrede ugleda i nanesenih duševnih bolova za pretrpljeni strah je odbijen. Sud je najprije odbio apelaciju RTRS-a protiv presude u Kovačevićevu korist, a potom njegovu apelaciju protiv presude u korist ATV-a.

Podsjećamo, portal Informer iz Srbije je 31. avgusta 2018. godine objavio članak u kojem se tvrdi da je Kovačević bio dio grupe koja je organizovala državni udar u Republici Srpskoj. U članku se takođe tvrdilo da je Kovačević primio 80.000 dolara od USAID-a za akcije destabilizacije Republike Srpske.

RTRS i ATV su preuzeli članak iz Informera istog dana bez ikakvih dodataka, preispitivanja tačnosti tvrdnji ili traženja komentara od Kovačevića. Kovačević ih je tužio za klevetu. Dobio je slučaj protiv RTRS-a, ali je izgubio protiv ATV-a. Članak je objavljen i preuzet samo nekoliko dana nakon što je Kovačević brutalno fizički napadnut.

Ustavni sud BiH je donio odluku kojom je apelaciju Vladimira Kovačevića proglasio očigledno neprihvatljivom. Apelacija se ticala povrede reputacije apelanta i prava na pravično suđenje. Sud je obrazložio ovu odluku činjenicom da je povodom istog spornog članka Kovačević već dobio naknadu protiv drugog medija (RTRS). S obzirom na to da su ATV i RTRS “samo prenijeli” tuđi članak, Ustavni sud BiH je smatrao da nema posebnih razloga da i ATV, pored RTRS-a, bude odgovoran.

Zastupnik Vladimira Kovačevića pred Ustavnim sudom BiH Igor Popović za portal Gerila kaže da su ključna dva stava Suda. Prvi je da bi “kažnjavanje novinara zbog prenošenja izjava drugih lica ozbiljno ugrozilo doprinos medija debati od javnog interesa i ne bi bilo opravdano, osim ako za to postoje naročito važni razlozi”.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Sud se ovdje poziva na praksu Evropskog suda za ljudska prava u jednom ukrajinskom predmetu, ali je citira selektivno. Naime, sud u Strasbourgu smatra da sloboda štampe može biti ugrožena samo ako novinar prenese izjave druge osobe u intervjuu. Ustavni sud BiH je jednostavno izostavio dio rečenice u tekstu koji je nazvao intervjuom. Nikakvog intervjua u predmetu Kovačević nije bilo. Uostalom, taj ukrajinski predmet je potpuno suprotan od našeg, jer je u tom slučaju novinar sankcionisan za prenošenje izjava druge osobe, ali je novinar pri tome imao materijalne dokaze koji su podupirali tvrdnju te treće osobe, ističe Popović.