Ko oblikuje američku stvarnost
Ko usmjerava misli američkih glasača pred predsjedničke izbore 5. novembra 2024? Novinari, medijski pregaoci i ovi novog zanimanja - influenseri svih vrsta. Puno zavisi od njihove prodornosti, uvjerljivosti i od prijemčivosti ‘korisnika’. Ne navodim da puno zavisi od činjenica i istine, nego da skoro sve zavisi od toga šta ko i kako servira glasačima. Ko su ti koji serviraju? Šta ja da kažem, kad je Louis Napoleon III (1808-1873) izjavio da je “tisak hobotnica sa hiljadu glava”. I stotinu pedeset godina poslije, čuveni francuski sociolog Pierre Bourdieu kaže da danas više niko ne može lansirati nikakvu akciju bez podrške medija. Novinarstvo dominira političkim, znanstvenim i intelektualnim životom. Neke od tih američkih ‘skretničara’ i mi u Bosni i Hercegovini poznajemo po čuvenju.
Kraljica medija
Oprah Winfrey (1954) je poznata po istoimenom showu, koji je emitovan 25 godina. Politolozi i istraživači još proučavaju utjecaj kojeg je Oprah Winfrey od 2006. imala na izbor demokratskog kandidata Baracka Obame, predsjednika SAD-a od 2009. do 2017.
Winfrey je televizijska producentica, glumica, autorica i vlasnica medija. Prozvana je Kraljicom svih medija, bila je najbogatija Afroamerikanka XX stoljeća i svojevremeno jedina tamnoputa milijarderka. Sve do 2007. je bila rangirana kao najutjecajnija žena na svijetu.
Oprah, koju mnogi nazivaju “papa američke televizije”, je 19. septembra 2024. organizirala neviđen događaj, Unite for America, zajedno sa skupinom aktivistica Win with Black Women, čiji je cilj podstaći apstinente i naročito one neodlučne da glasaju za demokratsku predsjedničku kandidatkinju Kamalu Harris u ključnim državama Pennsylvaniji, Georgiji i Michigenu, gdje je emisija snimljena.
Pomno je odabrala saveznike/ce: preko zooma je učestvovala trostruka oskarovka, trostruka počasna doktorica znanosti sa sveučilišta Yale, Princeton i Harvard, u Moskvi nagrađena odličjem Stanislavsky, vlasnica Medalje časti Kennedyjevog centra, Nacionalne medalje umjetnosti i Predsjedničke medalje slobode, glumica Meryl Streep. Požurila je biti konkretna: “Dobar dan, predsjednice Harris”. Streep je, zabrinuta zbog eventualnosti da Donald Trump ponovno ne bi prihvatio poraz, kao prije četiri godine, upitala: “Da li smo spremni za 7. januar?”, podsjećajući na 6. januar 2021, kad su pristalice republikanskog milijardera upale u Kaptol i umalo srušile državu.
Preko videa su sudjelovale pjevačica Jennifer Lopez, glumice Julia Roberts i Tracee Ellis Ross, kćerka pjevačice Diane Ross, glumci Bryan Cranston i Ben Stiller, humorista Chris Rock: onaj kojeg je Will Smith udario usred dodjele Oskara 2022, i koji je pun entuzijazma izjavio: “Želim odvesti moje kćerke u Bijelu kuću da se sretnu sa tamnoputom predsjednicom”. Oko četiri stotine ličnosti je u studiju komuniciralo sa Kamalom Harris, a desetine milijuna gledatelja je grandiozni talk show pratilo preko YouTubea, Facebooka, TikToka i Twitcha, američkog live streaming servisa.
Na stavove javnosti utječe Rachel Maddow (1973), TV voditeljica informativnih emisija i liberalna politička komentatorica. Njen The Rachel Maddow Show na kanalu MSNCB se šesnaestu godinu emituje svako veče od 21h. Na mreži X, nekadašnjem Twitteru, ima 10,1 milijuna pratitelja. Njen podcast Ultra, posvećen ekstremističkim idejama, višestruko je nagrađivan. Dobila je nekoliko Emmy nagrada i 2021. Grammy za audio knjigu Blowout. Diplomirala je na području javne politike na sveučilištu Stanford i doktorirala na političkim znanostima na Oxfordu. Prva je lezbijka koja vodi glavnu informativnu emisiju u SAD-u u udarnom terminu. Njena emisija je krajem 2000-ih postizala veću gledanost od showa Larryja Kinga.
Maddow je odgojena u izrazito katoličkoj sredini. Svojim lijevo orijentiranim pozicijama se suprotstavila stavovima čvrsto usidrenim u njenoj vlastitoj familiji. Izjasnila se protiv rata u Iraku, istražila je povezanost Trumpa sa Rusijom i Saudijskom Arabijom i borila se za cijepljenje protiv Covid-19. A 2018. “njene suze, dok je predstavljala reportažu o maloj djeci u kampovima, koje je Trumpova administracija postavila na američko-meksičkoj granici, postale su viralne”. Časopis Rolling Stone je ocijenio da je “najsavjesnija američka voditeljica, koja se probila kroz kaos Trumpove administracije i u vijestima postala ime vrijedno povjerenja”. Madow je tvrdila da su pitanja kojima se bavila “najozbiljniji škandali, s kojima se ikada suočio neki američki predsjednik”. Maddow je izvjesno jedan od najutjecajnijih glasova SAD-a.
Tucker Carlson (1969) je kolumnista i TV voditelj. Sin je bivšeg američkog veleposlanika na Seychellima, koji ga je sam odgojio. Karijeru je započeo u konzervativnom listu The Weekly Standard i nastavio kao voditelj na CNN-u i MSNBC-u. 2009. se pridružio Fox Newsu kao komentator. Od 2016. vodi Tucker Carlson Tonight i bavi se političkim temama. Dnevno ga u prosjeku prati 3 milijuna gledatelja: u istom terminu ima veću gledanost od CNN-a i MSNBC-a. Smatra se da učestvuje u formiranju ‘republikanske misli’, a cijeni ga ekstremna desnica i likovi kao David Duke, bivši veliki čarobnjak Ku Klux Klana.
Carlson je protiv cijepljenja protiv Covid-19, protiv prekida trudnoće, za nošenje oružja, negira globalno zagrijavanje, a pretenduje da je u SAD-u muškost u krizi i izjašnjava se za njeno ‘obnavljanje’. Brine ga što u Americi “rasizam protiv bijelaca samo što ne eksplodira”.
Pristaša je režima Viktora Orbána i hvali njegovu migracijsku politiku. U svom dokumentarcu “Mađarska protiv Sorosa, borba za civilizaciju”, intervjuirao je mađarskog premijera i bio kod njega na večeri. Predsjednik Biden je nakon Carlsonove “pristrane i parcijalne” reportaže o 6. januaru 2021. za autora izjavio da “nije vjerodostojan”. Aprila 2023, tri dana nakon njegove posljednje emisije, Fox News je svom najpopularnijem voditelju uručio otkaz. Kanal je to objavio tjedan nakon što je prihvatio platiti 787,5 milijuna dolara da izbjegne sudski proces zbog kletve i tužbe koju je podnio Dominion Voting Systems, dobavljač strojeva za glasanje, korištenih na izborima 2020. i koji su bili predmet zavjere i lažiranih izjava pristaša Donalda Trumpa, koje je Carslon širio u svojim emisijama. Nakon njegovog odlaska sa Fox Newsa, gledanost je opala, a juna 2023. Carlson lansira emisiju na mreži Twitter, i nazove je “Tucker on Twitter” (kasnije Tucker on X). U prvoj emisiji je opisao predsjednika Zelenskog kao “znojavog i poput štakora”. U decembru je pokrenuo sajt Tucker Carlson Network, sa pretplatom. Uoči druge godišnjice ruske invazije na Ukrajinu, na svom sajtu i na X-u objavio je interview sa ruskim predsjednikom. Od početka rata, Tucker je prvi zapadni novinar kojem je Putin dao interview. Tako je ovaj dobio priliku predstaviti falsificiranu verziju povijesti Ukrajine: razloge koji su doveli do invazije i zaključak da je “Ukrajina umjetna država, a Ukrajinci – Rusi”.
Iako je i zbog seksističkog ponašanja udaljen sa Fox Newsa, “ne znači da je najbolji prijatelj Donalda Trumpa izgubio utjecaj”. Na sajtu Carlson razgovara sa Trumpom, argentinskim predsjednikom Mileiem, sa Orbánom, a vrlo je blizak JD Vanceu, za čije je imenovanje, za potpredsjedničkog kandidata za izbore 2024, navodno osobno zaslužan.
Novinarka Dana Bash (1971) je rođena u židovskoj familiji na Manhattanu. Po baki sa majčine strane potomak je mađarskih Židova, koji su uspjeli izbjeći pogrom, ali je dio bliske familije stradao u Auschwitzu nakon okupacije Mađarske. Kćerka je producenta ABC-ove emisije “Good Morning, America”, a cijelu svoju karijeru radi na CNN-u. Bila je glavna CNN-ova dopisnica iz Kongresa. U prvom braku je udata za Jeremyja Basha, koji će kasnije postati šef osoblja CIA i šef osoblja Ministarstva obrane u vrijeme predsjednika Baracka Obame. 2008. se udala za dopisnika CNN-a Johna Kinga, od kojeg se razvela 2012. Francuski časopis Elle ju je 2014. proglasio jednom od najmoćnijih žena Washingtona. Vodila je demokratsku predsjedničku predizbornu debatu 2019. kad je Kamala Harris izgovorila Joeu Bidenu onu zapamćenu rečenicu: “Ta mala djevojčica, to sam bila ja.” Od 2021. sa Jakeom Tapperom vodi CNN-ovu jutarnju emisiju “State of Union”, a od 2023. vodi Inside Politics. Te 2023. je na dvostranačkoj gala večeri u Washingtonu proslavila 30 godina rada za CNN.
Ove godine je zajedno sa Jakeom Tapperom vodila republikansku predizbornu debatu u Iowi, između Nikki Haley, bivše veleposlanice SAD-a u OUN-u i Rona DeSantisa, guvernera Floride. Bila je i moderatorica debate o predsjedničkim izborima 2024. u kojoj su se suočili Joe Biden i Donald Trump, kad je ovaj prvi ostavio porazan dojam i izgubio kredibilitet.
U septembru je iskoristila priliku, u naročito napetoj razmjeni mišljenja na CNN-u, i oštro ispravila republikanskog potpredsjedničkog kandidata JD Vancea, o haićanskim migrantima iz Springfielda, “koji jedu pse i mačke”. Uvriježeno je mišljenje da Dana Bash, radeći za Inside Politics i kao voditeljica “State of Uniona”, ima ključni utjecaj na predizborne kampanje. Krajem avgusta intervjuirala je Kamalu Harris, skupa sa njenim kandidatom za potpredsjednika Timom Walzom, u jednoj od rijetkih sesija pitanja-odgovori.
Megyn Kelly (1970) je TV voditeljica i politička komentatorica. Odvjetnica, radila je na Fox Newsu, gdje su je smatrali manje konzervativnom od ostalih novinara. 2014. je na Timeovoj listi 100 najutjecajnijih osoba na svijetu. Vodila je emisiju “America’s Newsroom” i 2010. stekla svoju emisiju “America Live”. Postala je slavna 2015. nakon interviewa sa kandidatom Donaldom Trumpom, kad ga je pitala o njegovom seksizmu u republikanskoj predizbornoj kampanji. Nakon toga Trump ju je nekoliko puta vrijeđao, pretendujući da je u vrijeme interviewa imala menstruaciju: “Krv joj je izlazila iz očiju, svuda joj je bilo krvi.” Kao vodeća zvijezda Fox Newsa Kelly je zarađivala između 6 i 9 milijuna dolara godišnje.
Od januara 2017. radi za NBC i vodi show “Megyn Kelly Today”. Marta 2018. u specijalnoj emisiji NBC-ja u Moskvi ima ekskluzivni interview sa Vladimirom Putinom. U vrijeme povišene napetosti između SAD-a i Rusije, tema razgovora je ruska umiješanost u američke izbore 2016.
NBC joj je krajem 2018. dao otkaz nakon ‘politički nekorektne’ polemike o blackfaceu, obliku američkog teatra, tradicije ocijenjene rasističkom, u kojem bijelci nastupaju obojeni u crnce. Kelly je smatrala prihvatljivim da se za Halloween maskira u crnkinju.
Poslije je lansirala svakodnevnu emisiju “Megyn Kelly Show”, koja se emituje na digitalnom radiju Sirius XM, i u podcastima na YouTubeu (gdje ima 2,3 milijuna pretplatnika), Appleu i Spotifyju. Na X-u kritikuje klasične TV kanale: “Informacija na kablovskoj TV je mrtva, to je samoubojstvo uz pomoć Donalda Trumpa”, njena je izjava o stanju medija, kojom rezimira svoj stav bivše zvijezde FOX-a i NBC-a. Na Instagramu ima 774.000 pratitelja, koje prije svega podstiče da se pretplate na njen kanal, naravno.
Bari Weiss (1984) je novinarka, spisateljica i urednica. Kao reakciju na rat u Darfuru ustanovila je Koaliciju Columbia za Sudan. Između 2005. i 2007. je urednica u reviji The Current, radila je za Haaretz, i za vrijeme studija pisala o politici, kulturi i židovskim temama. Nakon diplomiranja bila je stipendistica u Jerusalimu.
Radila je kao urednica književnih recenzija u Wall Street Journalu do 2017. i urednica za kulturu u The New York Timesu do 2020. Časopis Vanity Fair ju je 2019. nazvao zvijezdom pisaca mišljenja. Te godine je njezina knjiga “Kako se boriti protiv antisemitizma” osvojila Nacionalnu židovsku nagradu. Redovna je kolumnistica njemačkog dnevnika Die Welt. 2021. je pobjednica Los Angeles Press Cluba - dobitnica nagrade Daniel Pearl za hrabrost i integritet u novinarstvu. Ustanovila je medijsko poduzeće The Free Press i vodi podcast Honestly. Free Press, kojeg Weiss ocjenjuje kao “časno, nezavisno i hrabro”, zapošljava tridesetak novinara i ima 750.000 pretplatnika. Njena je ambicija zamijeniti tradicionalni tisak, a finansiraju je investitori bliski Trumpu, poput Marca Andressena (1971), jednog od članova ekipe koja je 1993. razvila prvi web navigator, i južnoafričkog poduzetnika Davida Sacksa (1972), investitora u poduzeća za internetsku tehnologiju. U Free Press ulaže i milijarder Howard Schultz (1953), bivši većinski vlasnik Starbucksa. Cilj Weissove je u Free Pressu prenijeti “istine koje nije dobro reći”. Osuđuje američki antisemitizam i bavi se temama koje privlače pozornost, kao što je reportaža propalestinskih studenata sa sveučilišta Columbia. Weiss je u braku sa Nelly Bowles, nekadašnjom novinarkom New York Timesa, stručnjakinjom za Sillicon Valley. Sebe “definira kao radikalnu centristicu”.
Kamalin Robert Kennedy
Maya Harris (1967) je odvjetnica i mlađa sestra predsjedničke kandidatkinje Kamale. Obje ih je odgojila samohrana majka Shyamala Gopalan (1938-2009), imigrantkinja iz Indije, koja se razvela od njihovog oca kad je Mayi bilo tri godine, i kasnije postala doktorica bioloških znanosti. Majka ih je od malena vodila na demonstracije za građanska prava u Berkeleyu. Maya je postala majka sa 17 godina. 1992. je diplomirala na Pravnom fakultetu Stanford. Bavila se korporativnim pravom i uporedo predavala na Pravnom fakultetu. 1996. je izabrana za voditeljicu Pravnog fakulteta Lincoln i postala jedna od najmlađih dekanesa pravnog fakulteta u američkoj povijesti. 1997. joj je Odjel za mlade odvjetnike Nacionalne odvjetničke komore dodijelio nagradu Junius Williams za mladog odvjetnika godine. Naredne godine ju je San Francisco Daily Journal proglasio jednom od najboljih odvjetnica mlađih od 40 godina: očito da je Maya Harris rječita i uvjerljiva. Jedno vrijeme je bila politička analitičarka na MSNBC-u.
2015. je angažirana kao viša politička savjetnica u kampanji Hillary Clinton, što je iznenađenje, jer nije bila dio mašinerije: prvi profesionalni susret Clinton - Maya Harris je bio par tjedana prije objave predsjedničke kandidature Clintonove...
Otkad su u politici, Kamala je na sceni, a Maya iza kulisa bilježi konstruktivne primjedbe i kritike, jedina sposobna oduprijeti se “sestrinom karakteru od titaniuma”. Kroz sve bitke, dobivene ili izgubljene, prošle su zajedno. Vodila je sve Kamaline političke kampanje, od 2003. za mjesto tužiteljice San Francisca, do predsjedničke 2020. Kamala nema običaj govoriti samo u svoje osobno ime, nego uvijek u prvom licu množine. A Marcia Godwin, profesorica na sveučilištu La Verne u Kaliforniji, navodi da se ključ za razumijevanje Kamale zove – Maya: pomagala je u prikupljanju novca, angažiranju osoblja za kampanju, u izradi političkih smjernica, razgovarala sa demokratskim dužnosnicima i aktivistima u predizbornim kampanjama...
Na familijarnom ručku sestara, 21. jula 2024. Kamala saznaje da je Joe Biden odustao od utrke za Bijelu Kuću. Maya odmah priskače sa svojim poznanstvima među ljevičarima Demokratske stranke, a zahvaljujući karijeri na polju građanskih prava i među pripadnicima manjina. U lijevom i središnjem krilu Stranke trebalo je uspostaviti učinkovitu strategiju da Kamala postane jedina zamjena za odlazećeg predsjednika. U roku tri dana su se svi, od Joe Bidena preko Baracka Obame do Billa Clintona, svrstali u red podrške Harrisovoj za kandidaturu za predsjednicu. U projektu potrage za kandidatom za Kamalinog potpredsjednika učestvuje i odvjetnik Anthony West (1965), muž Maye Harris, nekadašnji pomoćnik državnog odvjetnika za vrijeme predsjednika Obame, a sada pravni direktor Ubera. “Stavio je svoju razgranatu mrežu Sillicon Valleya u službu kandidatkinje i uspio prikupiti milijune dolara za kampanju”, a na poslu uzeo slobodno sve do 5. novembra. Prema informacijama američkih medija zet Anthony West je bio ključni u odabiru Tima Walza (1964), guvernera Minnesote, za potpredsjedničkog kandidata.
Na Demokratskoj konvenciji u Chicagu 22. avgusta 2024. Maya je uvodnim govorom zagrijala publiku koja je brojala barem 55.000 duša. Nerazdvojni duo Kamala i Maya je tada lansirao pohod na Bijelu Kuću.
Službeno sve konce Kamaline kampanje drži u rukama Julie Rodrigez Chavez, vjerna suradnica iz zajedničkog vremena u Kaliforniji. Maya je stekla nadimak “Robert Kennedy Kamale Harris”: kad je izabran, John Kennedy je svog mlađeg brata imenovao za državnog tužitelja. Danas se svi pitaju da li će jednog dana u Bijeloj Kući Kamala Harris imenovati na to mjesto svoju sestru ili možda zeta Anthonyja Westa. Budući da je Trump jako kritiziran zbog nepotizma u vrijeme svog mandata, mala je vjerojatnoća da će Kamala učiniti išta slično. Postoji uvjerenje da će Maya biti skoncentrisana na političke aspekte sestrine karijere i da će se nakon uspješne predsjedničke kampanje vratiti u privatni život.
Zabilježila sam misao irskog Nobelovca Bernarda Shawa: “Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast.” Nakon 5. novembra ćemo vidjeti šta je po srijedi.