Kamala Harris, kokosov orah

Kamala Harris/Anadolija
Kamala Harris/Anadolija
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Iako je vrlo često u starkama, stižu komentari da Kamala Harris (1964) ima više odijela od bivšeg predsjednika. Ako ništa, po tome je bolja. Mnogi su dočekali da se ispovraćaju na Trumpa (1946). Zamjeraju mu i kako “se nosi”, a to je njegov najveći kvalitet: biti dosadno i jednolično obučen. Inače, uvijek je plitak, prevrtljiv, lažljiv, namješten i nekorektan. Npr. za njega je Kamala Harris “glupa” i “luda”, a njen smijeh, tvrdi on, dokazuje da “ima ogromne probleme”.

Swiftie moć

Neki antitrumpisti su se ozbiljnije profilirali: fanovi Taylor Swift (1989) su 27. avgusta odlučili svoju “swiftie moć pretvoriti u političku”, i to na virtualnoj visio-konferenciji svima dali na znanje. U roku par minuta pridružile su im se Carole King (1942), jedna od najznačajnijih muzičkih umjetnica Amerike, i senatorka Elizabeth Warren (1949): “Imamo puno posla, a dan ima samo 24 sata.” Swift na instagramu ima 284 milijuna fanova, a Trump 26 milijuna. Bivši predsjednik SAD-a za sobom ima Republikansku stranku koja ga podržava bez obzira šta radi. To mnogo govori o razboritosti tih glasača. “Direktorica Trumpove kampanje 2016. Kellyanne Conway insistira na nesebičnosti bivšeg šefa: Milijarder koji bi svaki dan mogao igrati golf na svojim vlastitim terenima. Njemu ne treba da bude predsjednik. Ali on treba nama.” A njegov sin Eric je dodao: “Odlučio je odreći se blagostanja svog finansijskog carstva. Znao je da će platiti ogromnu cijenu.”

image

Sigurna u sebe

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Le Monde Diplomatique navodi da “Bivši predsjednik Trump mrzi pozorišne komade kad ne režira on. A posebno ako izgubi puno novaca”… Uha krvavog od metka, koji ga je 13. jula promašio, zbog kojeg su zaboravljene 91 optužnica i brojne sudske presude, digao je pesnicu u zrak - isto prorok-mučenik, u pozadini se vijori američka zastava - i kao da je samo to čekao, povikao: “Fight, fight, fight.” Neuspjeli atentat upotpunio je sliku o liku kojeg proganjaju demokrate, mediji, poreska služba, intelektualci, pravosuđe, žene, i “onaj čudnovati strijelac od kojeg je bio tako slabo zaštićen”. A: “Potrošili smo 100 milijuna dolara da pobijedimo Uvrnutog Joea. I odjednom oni odluče da ga povuku i montiraju nekog drugog na to mjesto.”

Kamala Force One

U San Francisco Chronicleu iz marta 1994. zabilježeno je da je Kamala Harris u politiku ušla na nevelika vrata: na večeri posvećenoj lokalnoj političkoj zvijezdi Willieju Brownu (1934), Clint Eastwood je nespretno prosuo šampanjac na slavljenikovu pratilju Kamalu Harris. Njoj tada još nije 30 godina, a partner joj je svemoćni šef demokratske većine u kalifornijskoj skupštini, blizak Nancy Pelosi (1940, predsjednica Zastupničkog doma SAD-a 2007-2011 i 2019-2023).

Los Angeles Times je krajem te iste 1994. naveo da Willie Brown, zbog akomulacije mandata, mora napustiti funkciju, pa je imenovao ovu mladu pravnicu u komisiju za nadzor ugovorā sa zdravstvenim osiguravajućim društvima, sa polovičnim radnim vremenom, za godišnju nadoknadu od 72.000 dolara. Nikome nije promaklo da Brown promovira svoju trenutnu družbenicu: prethodno ju je doveo na radno mjesto u uredu za žalbe kod osiguranja za nezaposlene, sa godišnjom plaćom od 97.000 dolara. Darovao joj je i BMW.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
image

Osmijeh za Bijelu kuću

Demokrata Willie Brown je uskoro poveo kampanju za gradonačelnika San Francisca. Pozvan održati predavanje na Cambridgeu, u Massachusettsu, saznao je da Trump, poduzetnik i vlasnik kazinā, želi razgovarati s njim: poslao je privatni avion da se Brown i njegova pratnja sretnu u Teterborou, u New Jerseyu. U društvu Browna je bila Kamala Harris. Ne zna se da li je prisustvovala razgovoru čovjeka koji će 1996. postati prvi afroamerički gradonačelnik San Francisca, najgušće naseljenog grada u Americi, i njenog takmaca 5. novembra 2024. Ali, kako Brown pretenduje, to je bio prvi susret Trump-Harris. I kaže da ima fotku svih Kalifornijaca, sve skupa sa Harrisovom, pored onoga što se danas naziva Trump Force One.

Harris je završila studij prava u San Franciscu. Zaposlena u uredu okružnog tužitelja Alameda, bavila se slučajevima ubojstava, silovanja, napada i onim povezanim sa narkoticima, sve do 1998. Izabrala je baviti se “ne zaštitom žrtava, nego humaniziranjem kaznenog prava”. U svojoj biografiji “Naše istine, moj američki san” (The Truth we hold, An American Journey, 2019) prenijela je da je kao početnica uočila koliko pojedinac, sam, može napraviti razliku: “Brigada za narkotike je u raciji uhapsila mladu ženu koja se tu slučajno zatekla. Rizik je bio da ostane zadržana do daljnjeg, a da njena djeca ne budu obaviještena.” Kamala se jako potrudila da se nadležni sudija usred vikenda vrati na sud da bi mladu uhapšenicu oslobodio. Navodi u knjizi: “Taj je trenutak odredio moj život.”

Računajte na mene

Okružni tužitelj San Francisca ju je 1998. imenovao za voditeljicu odjela za kriminal. Iako više nije bila u vezi sa Brownom, po njegovom savjetu se uključila u javni život San Francisca: otvorio joj je vrata mnogih najistaknutijih ličnosti i donatora. A malo je trebalo da se pokaže da je ona čistokrvni kalifornijski proizvod. Postala je članica upravnog odbora MoMa, prestižnog Muzeja moderne umjetnosti, gdje je osnovala mentorski program za djecu, predsjedavala je godišnjim okupljanjem mecena simfonijskog orkestra, vodila je odbor Partners ending Domestic Abuse-konzorcija protiv obiteljskog nasilja i supredsjedavala Odvjetničkim odborom za građanska prava. Postala je eksponirana članica upravnog odbora asocijacije Women count, koja promovira žensku politiku. Časopis Nob Hill Gazette je redovito objavljivao njene glamour fotke sa lokalnim imućnim uglednicima. Komentari su bili da se Harris ne boji da će nekoga uplašiti, i pominjala, kad god je bilo zgodno, da ju je majka učila da sudjeluje u javnom životu i natjera ljude da računaju na nju.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

image

Sa najistaknutijim demokratom San Francisca Williejem Brownom

2003. se odlučila kandidirati za poziciju tužiteljice San Francisca. Svoje sjedište je postavila u Bayviewu-Hunters Pointu, daleko od središta grada, ali u neposrednoj blizini crnačke i latino četvrti. Crne birače je vidjela kao svoju političku bazu, ali je izgradila koaliciju koja se proširila na Kinesku četvrt, otmjeno područje Pacific Heights i Castro, srce gradske gay zajednice. To se pokazalo vrlo mudro, donijelo joj je i prvu pobjedu, koja je utrla put ka Bijeloj kući.

Harris pretenduje da spaja suprotnosti, ali sigurno je da od jednih i drugih i trećih sakuplja rekordne sume novca, na skupovima uzvikujući No going back – Nema nazad. Njeni predizborni slogani je opisuju kao neustrašivu: ne preže ni od kriminalaca, ni od parajlija. U kampanji koja je ocijenjena kao “mišićava” ili tačnije priličito “nasilna”, takmičila se protiv svog bivšeg šefa, skoro 20 godina starijeg demokrate Terencea Hallinana, koji se predstavljao kao najnapredniji tužitelj u zemlji. Harris je njegov Ured poznavala iznutra: nemotivirani i nedovoljno opremljeni istražitelji, bez sustava klasifikacije datoteka, a stopa osuđujućih presuda je bila najniža u državi (29% u odnosu na prosjek koji je iznosi 67%).

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nakon dva mandata tužiteljice distrikta San Francisco, 2011. je, kao prva žena u povijesti, i to ‘obojena’, izabrana na čelo pravosudnih organa Kalifornije, najmnogoljudnije američke države

Izazivačica Harris je ponudila ‘inteligentnu politiku’ - smart on crime: “Nepotrebno je biti a priori sklon kažnjavanju, ili a priori protiv. Da vidimo šta funkcionira. Kako rehabilitirati ljude, i kako smanjiti stopu recidiva.” Jedan od 11 članova Odbora supervizora Grada San Francisca ju je poveo u gay bar, u kojem je organizirano ‘veče donjeg rublja’. Harris je raspravljala o politici kao da su svi bili u odijelima sa kravatom. Zaključak: “Vidjeli smo vrlo neobičnu ženu, niklu niodakle, koja je promijenila uvjete debate. Od početka je bilo jasno da je ništa ne može zaustaviti.” Dva druga kandidata su non stop iznosila u javnosti prljavo rublje svog rivala, a Harris je zakoračila između njih i naglasila: “Ja se obvezujem pred vama da neću pribjegavati negativnim napadima.” Mediji su bili impresionirani: onaj San Francisco Chronicle je svom uvodnom članku dao naslov “Harris za zakon i red”. Ekipa Kamale Harris je izbacila letak sa naslovom “Vrijeme je za promjenu”, sa fotografijama deset okružnih tužitelja distrikta od 1900: svi muški i svi bijelci.

Pobijedila je sa 56% i postala prva obojena osoba izabrana za tužiteljicu distrikta San Francisca. The Intercept je zabilježio da je “pobijedila zahvaljujući novcu, podršci policije i izazivajući strah od kriminala. Čim je stupila na dužnost, kupila je računare za službenike i uspostavila mehanizam klasificiranja datoteka. Istražitelji su dobili mail adrese sedam godina prije policijske uprave. Odlučila je progoniti ne prostitutke, nego barove koji ih eksploatiraju.” Osmislila je “Back on Track”, mehanizam reintegracije delinkvenata u proizvodan život bez kriminala, koji je postao školski primjer u cijeloj zemlji.

A samo par mjeseci nakon stupanja na dužnost, u četvrti Bayview mlad gangster je ubio 29-godišnjeg policajca. U skladu sa obećanjem iz predizborne kampanje, za ubojicu nije zahtijevala smrtnu kaznu, što joj se vratilo u vidu gromoglasnog nezadovoljstva i policije i političara, uključujući i demokratsku stranku. Onaj supervizor, što ju je odveo u gay bar, opet je zaključio: “Znala se oduprijeti. To pokazuje kakav karakter ima.” Tužiteljici je trebalo više od 10 godina da ponovno uspostavi odnos sa policijskim sindikatom. U kampanji 2007. nije imala protivnikā. Zanimljivost: prilikom njenog ponovnog izbora na mjesto kalifornijske tužiteljice, poduzetnik Donald Trump je poslao – ček. To je rezultat onog susreta u Bostonu, devedesetih. Los Angeles Times je krajem druge decenije XXI stoljeća napisao da je “Kamala Harris oblikovana u loncu politike San Francisca”. U loncu se kuha, ali nikome nije palo na pamet da napiše da je Kamalu Harris – skuhao.

Glasačima ne možeš reći da su idioti

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Današnji republikanci gledaju kako da ocrne Kamalu Harris. Napadaju je zbog nekadašnje bliskosti sa doživotnim gradonačelnikom San Francisca, Williejem Brownom, najdugotrajnijim crnim političarem u zemlji, koji je prisustvovao konvenciji Johna Fitzgeralda Kennedyja 1960. – kad se Kamala nije ni rodila, i koji tvrdi da ju je 2003. upoznao sa Barackom Obamom, kad je kao gradonačelnik organizirao prvo prikupljanje sredstava u Kaliforniji za Obaminu predstojeću senatorsku kampanju. Avgusta ove godine Brown je u stranci bio pozvan dati stručno mišljenje o zvaničnoj kandidatkinji za predsjednicu SAD-a. U nedavnom intervjuu za Politico, nekadašnji utjecajni boyfriend, a sada nevjerojatno vitalni devedesetogodišnjak, kaže da bi ga Kamala, za nezakonit prelazak ceste izvan zebre – deportovala iz zemlje, tj. vratila nazad u Texas, odakle je stigao u San Francisco, što bi bilo ravno – deportovanju. Otkad je predsjednik Biden odustao od kandidature, Brown je prenio Politicu da je dobio 48 upita za interview o njegovoj zamjenici. Za Trumpa kaže da je “uspio jer je zabavljač, to je sve”. “I to može pobijediti nad svim njegovim očitim nedostacima? – Da, ako je javnost oduševljena tvojim ludostima, preživiš. To je žalosno, ali glasačima ne možeš reći da su idioti.” Los Angeles Times navodi da Kamala Harris ne voli pitanja u vezi sa Williem Brownom, kojeg opisuje kao ‘mentora’, mada ga u svojoj knjizi “The Truth we hold, An American Journey” nije pomenula. Ali sigurno je da je Brown prvi uočio njene predispozicije i pretenzije, i s pravom predvidio njenu putanju ka Bijeloj Kući.

Dragocjenu podršku njenoj kampanji su uvjerljivo ponudili bračni par Obama i tamnoputa olimpijska šampionka Simone Biles, američka ljubimica

Nakon dva mandata tužiteljice distrikta San Francisco, 2011. je, kao prva žena u povijesti, i to ‘obojena’, izabrana na čelo pravosudnih organa Kalifornije, najmnogoljudnije američke države. U tom svojstvu je radila dva mandata, sve do 2017. Kalifornija ju je delegirala u Senat, koji broji 100 članova, dva po državi. Tamo je druga Afro-Amerikanka ikada, nakon Carol Moseley-Braun, imenovane u vrijeme predsjednika Clintona. Kad ju je Joe Biden proglasio za potpredsjednicu 2020. opet se desilo nečuveno: “Ako sam ja prva žena u ovom uredu, neću biti zadnja… jer svaka djevojčica, koja večeras ovo gleda, vidi da je ovo zemlja mogućnosti za sve.”

Kad se Amerika našla razapeta između vremešnog Bidena i republikanaca, koji ne prežu ni od čega, na imenovanje Harrisove za kandidatkinju u ime Demokratske stranke, reagiralo je 200.000 dobrovoljaca prijavom za rad u njenoj kampanji. Ispitivači javnog mnijenja pokazaju blagu prednost Harrisove, a prikupljeno je i 200 milijuna dolara u roku od deset dana, uprkos sabotaži Trumpovog druga Elona Muska na X-u, bivšem Twitteru. Brojne on line kladionice pokazuju da se većina kladi na Harrisovu, a Trump se valjda kiselo smije, ako se sjeća - i on ima pravo gubiti pamćenje - da je izjavio da će lakše pobijediti Harrisovu, nego Bidena.

“Kamala je derište”

Dragocjenu podršku njenoj kampanji su uvjerljivo ponudili bračni par Obama i tamnoputa olimpijska šampionka Simone Biles, američka ljubimica. Ali izgleda ova potpora nije ona koja ima najveću težinu: društvene mreže su pokazatelj šta zanima mlađe generacije, koje su se usredsredile oko CharliXCX, britanske pop zvijezde (1992, Cambridge) i njenog albuma “Brat”. Izraz “Brat” je veza za Kamalu Harris. Jula ove godine Charli XCX je na X-u postavila post “Kamala IS brat”, a to bi značilo da je “derište”. Zapalila je društvenu mrežu. Za kraće od 48 sati 313.000 ljudi je lajkalo poruku. Ovaj Twitt je postao lift za Kamalinu kampanju i znak njenim dotadašnjim fanovima. Pridjev ‘brat’ na engleskom ima pežorativan prizvuk, signal je za opuštanje i prihvatanje samog sebe. Ponašanje ‘brat’ personificira ‘djevojku koja je malo neuredna, malo nesređena, voli zabave i ponekad kaže nešto ne baš pametno’, objasnila je pjevačica. Zajedno sa živom zelenom bojom sa omotnice njenog istoimenog albuma, izraz ‘brat’ je postao jako popularan, naročito među generacijom Z, rođenima nakon 1996. koji će na tržište rada stupiti nakon 2020, i populacijom LGBT. Korisnici društvene mreže su preuzeli ovu zelenu boju kao znak ‘ljeta brat 2024’, kao što je nedavno pink postao simbol nakon filma “Barbie”.

image

Majka Shyamala Gopalan, Kamala i sestra Maya

Nakon što je Charli XCX objavila tekst na X-u, službeni profil kampanje Kamale Harris je preuzeo ovu zelenu-prepoznatljivu i uočljivu - za svoj banner. Cilj je zainteresirati mlade Amerikance, ključnu starosnu skupinu američke ljevice. U aprilu je CNN objavio da među potencijalnim glasačima starosne dobi od 18-24 godine Biden kaska za 11 poena spram svog protivnika Trumpa. Ali to je bilo – u aprilu.

Nije prvi put da Harris preuzme neki mem (prema Oxfordovom rječniku engleskog “mem je element kulture ili ponašanja, koji se prenosi od pojedinca do pojedinca, imitiranjem ili na druge negenetičke načine”). Drugim riječima, mem je kultna internet slika kojom se obraća i komunicira sa mladima. U jednom nastupu u Bijeloj kući prošle godine, kad je potpredsjednica govorila o jednakim šansama u obrazovanju, zaključila je anegdotom u kojoj je opet citirala svoju majku, koja ju je upitala: “Je l’ ti misliš da si pala sa kokosove palme? Ti postojiš u kontekstu u kojem živiš i koji ti je prethodio.” Od tada njeni fanovi, za podršku potpredsjednici koriste emotikon kokosa, koji je ovog ljeta postao viralan. Bez riječi, emotikoni kokosa, kokosove palme i američke zastave preplavili su društvene mreže. Onim drugima, malo manje mladima, a prezrenim, Harris je poručila: “Da vaš glas nema moć, oni vas ne bi pokušali ušutkati.”

Za mnoge Amerikance njen izbor Tima Walza za potpredsjednika je pun pogodak: Kamalu smatraju urbanom intelektualkom, pripadnicom elite od koje se zazire. Walz je predstavljen kao ‘normalan čovjek’, bez astronomskih primanja, otvoren, u kojem će se, konačno, ogledati ‘ruralna Amerika’. Moto kampanje Harris-Waltz je “Kad se borimo mi pobjeđujemo”. Kao odgovor na Trumpov svađalački stil, zavjereničku retoriku i upitno društvo, Harris-Walz su radošću i energičnošću transformirali demokratsku kampanju. “Od pomisli da bi ga mogla pobijediti žena, i to obojena, Trump gubi živce”, piše The Atlantic.

Momala

Muž Douglas Emhoff se pokazao izuzetan adut, koji odlično igra svoju ulogu. Zajedno sa njegovom djecom iz prvog braka predstavljaju rekonstruiranu obitelj, što je neuobičajeno za predsjedničke parove. Kamala se udala u 50-oj, priključila se klanu Emhoff koji je postao njen. Pastorci je zovu Momala. Bivša gospođa Emhoff je izjavila da je ponosna što zajedno sa Momalom odgaja svoju djecu, a Kamala je na Instagramu prokomentarisala da joj je ta titula najdraža od svih.

image

Kampanja novog predsjedničkog tandema

U junu su usred njujorške burze novinari Le Monde Diplomatiquea ispipavali puls javnog mnijenja. Jednom su posredniku pokazali Trumpov letak, na kome je pisalo: Trump=Snaga, Biden=Slabost. Čovjek je k’o iz topa odgovorio: Trump=Putin, Biden=demokracija.

Nakon što je aktualni predsjednik SAD-a odustao od druge kandidature, brojni mediji su dešavanje oko Harrisove nazvali Kamalamanija. Meni se čini da, nadajmo se, buduću predsjednicu SAD-a, koja je okupila oko sebe sve što se okupiti dalo, najbolje definira njen vlastiti moto: Nema nazad.