Kako je Tvrtko Nevjestić spriječio sukob Armije RBiH i HVO-a u Sarajevu?
Život i rad
Mr. sc. Tvrtko Nevjestić je iz Bugojna, a rođen je 23. prosinca 1930. godine u bolnici u Travniku. Tvrtko je završio srednju tehničku školu - strojarski smjer u Zagrebu 1949. U Sarajevu je diplomirao na ekonomskom fakultetu 1964. i magistrirao 1974. godine, smjer marketing.
Bio je jedan od direktora u vojnoj tvornici “Slavko Rodić” Bugojno. U Sarajevo se preselio s obitelji 1968. i bio zamjenik generalnog direktora velikog Soura-holdinga UNIS. Skoro cijeli radni vijek proveo je u UNIS-u i to 40 godina efektivnog radnog staža i još 7 godina kao predsjednik Upravnog odbora.
Bio je predsjednik Skupštine metalaca pri Privrednoj komori Jugoslavije, predsjednik Udruženja u Privrednoj komori Sarajevo i Republičkoj privrednoj komori BiH, a zatim predsjednik Skupštine Interesne zajednice SFRJ za ekonomske odnose s inozemstvom. Ima objavljenih 55 stručnih radova i nekoliko znanstvenih radova. Bio je suradnik Ekonomskog instituta u Sarajevu, predsjednik Napretkove Hrvatske gospodarske zbornice u Sarajevu, član Središnje uprave HKD-a Napredak i predsjednik Hrvatskog koordinacionog odbora od njegovog osnivanja 1993-1994. Proveo je cijeli rat u Sarajevu i bio vrlo aktivan i najvažnije je bilo djelovanje u HKO.
Hrvatski koordinacioni odbor i Sabor Hrvata BiH 1994.
Bosanski Srbi su se pobunili protiv neovisne Bosne i Hercegovine (referendum 1. ožujka 1992), onda su zajedno s krnjom Jugoslavijom (tj. Srbija i Crna Gora) započeli rat u BiH. Kao što je poznato, u travnju 1993. došlo je do sukoba Hrvatskog vijeća obrane i (uglavnom bošnjačke) Armije. Kako se situacija u Sarajevu i BiH sve više komplicirala i pogoršavala s opasnošću totalnog rata i nestanka BiH i bosanskih Hrvata, to su sarajevske hrvatske i katoličke organizacije radile na suzbijanju sukoba barem u Sarajevu, a i na rješavanju mnogih otvorenih pitanja. Treba podsjetiti da je Sarajevo živjelo u potpunoj opsadi, da po godinu nije imalo struje i vode, a da je 1993. humanitarna pomoć bila najčešće 200 grama riže tjedno. Barem dobre dvije godine uz različite oscilacije 1 kg riže je koštao 60 njemačkih maraka, šećer 50 - 60, litar ulja 50, itd. Tijekom kolovoza 1993. pristupilo se osnivanju koordinacijskog tijela hrvatskih stranaka, Crkve i HKD-a Napredak. Tako je nakon nekoliko sastanaka, 10. rujna 1993. utemeljen Hrvatski koordinacioni odbor (HKO) koji su činile Vrhbosanska nadbiskupija, Franjevačka provincija, Caritas, Hrvatska demokratska zajednica grada Sarajeva, Hrvatska seljačka stranka BiH, Hrvatsko vijeće obrane iz Sarajeva, HKD Napredak i Napretkova Hrvatska gospodarska zbornica, a za predsjednika je izabran mr. Tvrtko Nevjestić. Dopredsjednik je bio autor ovih redaka, a tajnik Hrvoje Ištuk. HKO je bio stvarni i ovlašteni predstavnik svih članica, što je fenomen za šire proučavanje. Zasjedalo se često, a nekada svakodnevno u Napretku koji je djelovao u Bogosloviji. Sve su odluke i priopćenja donošeni usuglašavanjem stavova, a nikada preglasavanjem. Obavljeni su razgovori sa svim važnim domaćim i međunarodnim čimbenicima (T. Nevjestić, Isječak našeg vremena, u: Napretkov Hrvatski narodni godišnjak za 1997, 372-376). HKO je, prema sudu sudionika i svjedoka toga teškog vremena, odlučujuće utjecao da ne dođe do sukoba Armije i HVO-a u Sarajevu, a neki su to željeli i radili na tomu na objema stranama. Da je došlo do sukoba, mnoge bi stvari bile teže i kompliciranije, ne samo u Sarajevu kao glavnom gradu nego i u cijeloj BiH. Tvrtko je dobro vodio HKO, HKO ga je bio predlagao za predsjednika bh. vlade. Bio je inteligentan i pismen. Želim posvjedočiti da smo izvanredno kvalitetno i lagano surađivali. Malo sam imao tako kvalitetnih suradnika i želim mu ovim tekstom reći veliko hvala.
Tvrtko se preselio u Split 2002. godine, gdje je i umro 7. studenog 2024.