Da za DA2
DA2 je zaista poseban filmski festival koji inspirira i osnažuje. Šesto izdanje održava se u Institutu Liszt - Mađarskom kulturnom centru u Zagrebu, u samom središtu grada, ali prvi put bit će dostupan i online za publiku diljem Hrvatske. Ovaj filmski festival poseban je po tome što predstavlja najbolje od suvremene svjetske produkcije dokumentarnih filmova koji govore o slavnim umjetnicima, dizajnerima i arhitektama, njihovom životu, djelu i viziji.
Među njima su i filmovi koji otkrivaju intimne priče nekih nama manje poznatih pojedinaca iz dalekih zemalja čije je živote obilježila snaga kreativnog stvaralaštva, kaže umjetnička direktorica i selektorica festivala Tina Hajon. Festival otvara 17. 10. francuski dokumentarac “Van Gogh - Stvaranje majstora” redateljice Anne Richard. Prema najavama, to je film koji pruža šansu ponovnog otkrivanja osobnosti i stvaralaštva čuvenog slikara Vincenta van Gogha. Ono što svi znamo, to je da genijalnog Van Gogha stručnjaci nazivaju tipičnim predstavnikom krajnjeg artističkog individualizma. Divljenje prema njegovom remek-djelu “Zvjezdana noć” je neprolazno. Pogotovo prema žutim tonovima zvijezda, koje se smatra sjajnijim i zasićenijim nego ikad ranije u povijesti slikarstva. Ljubitelji umjetnosti će sada storiju o ovom svjetskom superstaru arta svih vremena otkrivati kroz prizmu Johanne Bonger van Gogh, njegove šogorice, ujedno i čuvarice slikareve ostavštine. Iako je slikara poznavala samo posljednja dva mjeseca njegovog života, ona je posvetila svoj život dijeljenju njegove umjetnosti sa svijetom, navode organizatori festivala.
Sljedeća festivalska fascinacija je dokumentarac pod nazivom “Zeleno nad sivim” talijanskih redatelja Francesce Molteni i Mattije Colomba. Film istražuje uspon tzv. zelene arhitekture i vizionarske projekte Emilia Ambasza koji su prije 40 godina transformirali razumijevanje odnosa na relaciji ljudi i priroda. Još jedna festivalska fascinacija je na programu u petak: dokumentarac “Jeff Koons - privatni portret” redatelja Pappija Corsciata. Film je intimni portret ovog slavnog američkog kipara, navodi se. Koons je, podsjetimo, likovne kritičare svojedobno šokirao svojim porculanskim verzijama Pink Pantera ili koloriranim drvenim medvjedićima i anđelima koje se viđa po šoping-centrima. “Ja u radovima ne nalazim nikakvu ironiju, oni po meni nose nešto tragično, moji predmeti nisu dražesni”, jedna je od izjava ovog umjetnika koja se pamti. U najavi filma navodi se, među ostalim, da je riječ o umjetniku koji je testirao granice između visoke umjetnosti i masovne kulture, a dokumentarac otkriva, kako se pojašnjava, skrivene dinamike iza osobe, umjetnika i brenda Koons.
I za subotu, 19. ovog mjeseca, organizatori festivala najavljuju odlična ostvarenja. Na programu je projekcija kanadskog dokumentarca “Kuća Dyde Arthura Ericksona” redatelja Colina Waugha. Film se bavi pričom koja počinje 1959. kada bračni par Dyde za gradnju kuće u šumi odabire tada potpuno nepoznatog profesora arhitekture Arthura Ericksona, no on ubrzo postaje svjetski poznat kao najutjecajniji kanadski arhitekt s preko 40 prestižnih međunarodnih nagrada. Iako su mnogi mislili da je kuća Dyde izgubljena ili srušena, ovo rano djelo poznatog arhitekte ponovno je otkriveno 2016, a film tematizira priču o kući u kontekstu u kojem je ona nastala i arhitektima koji se bore za njezinu budućnost. Festivalska priča pak šalta gledatelje dalje iz Kanade u Brazil filmom “Koža od stakla” nagrađivane arapsko-brazilske redateljice Denise Zmekhol. Poetična i osobna meditacija o raseljenosti i gubitku, opisuje se u najavi. Uz napomenu da se ova osobna storija odvija nakon što je redateljica filma otkrila da je najpoznatije djelo njezinog preminulog oca Rogera Zmekhola, moderni stakleni neboder u srcu Sao Paula, preuzelo nekoliko stotina obitelji beskućnika.
Finalni festivalski dan donosi još jedan film redateljice Francesce Molteni. U fokusu dokumentarca “Mi, drugi” su poznati brazilski dizajneri Fernando i Humbero Campana. Ova filmska storija kroz niz intervjua pruža sveobuhvatan uvid u život i rad umjetnika. Osim što prikazuje njihova remek-djela, film akcentira raznolike društvene inicijative koje provodi Campana Institut te propituje mogućnosti dizajna u poticanju značajnih promjena u svijetu koji nas okružuje.
U finišu šestog izdanja zagrebačkog DA2 Film Festivala u nedjelju, 20. ovog mjeseca, na programu je dokumentarac “Sretna odjeća” redatelja Michaela Selditcha. Film govori o kostimografkinji Patriciji Field, koju je proslavio dizajn kostima za brojne slavne televizijske i filmske hitove. Čak i ako niste čuli za Patriciju Field, svakako poznajete njezine legendarne dizajne za serije i filmove “Seks i grad”, “Vrag nosi Pradu, “Emily u Parizu”, “Ružna Betty” i dr, podsjećaju priređivači DA2 festivala. Naravno da smo čuli za sve pobrojano. A što ćemo vidjeti u dokumentarcu? Evo najave: “Sretna odjeća” uranja u bogati život ove kultne kostimografkinje, vodeći vas u šetnju stazom sjećanja s Field i njezinim beskonačnim popisom prijatelja, članova tima i suradnika kako biste vidjeli kako su nastali neki od najnezaboravnijih filmskih i TV kostima.
Organizatori festivala DA2 uz zanimljive filmove obećavaju još i zanimljiva druženja i razgovore.