Vojska zna s onim što ima
U okviru obilježavanja Dana Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, 28. studenog, u vojarni Rajlovac za visoke zvanice i goste organiziran je taktičko-tehnički zbor na kojem je prikazano naoružanje zračnih snaga i četiri brigade kopnene vojske, čime su demantirane netočne i tendenciozne teze o tome da naša vojska ima ispravan samo jedan tenk. Dobro je što je, na jednom mjestu, pokazano ono što imamo zbog onih koji godinama zlonamjerno pišu i govore o tome da je oružje naše vojske zastarjelo i neispravno i da se zbog toga ne bi imali čime boriti. Podsjetit ću da su nam Turci, zahvaljujući kompaniji ASFAT, servisirali 20 tenkova M60 A3 i 20 oklopnih transportera M113, koji su dovedeni u operativno stanje. Ova investicija, veća od dva milijuna dolara, predstavlja do sada najveću podršku održavanju borbene tehnike Oružanih snaga BiH. U tenkovskom bataljonu Brigade za podršku OS-u baze u Dubravama kod Tuzle, na temelju plana obuke, realiziraju se taktičke radnje i postupci tenkovskih posada – od prikupljanja i priprema za taktičko kretanje, do reagiranja na razne supozicije u toku kretanja, kao što su prepreke na putu, artiljerijska vatra i savladavanje kontaminiranog područja – sve do kontakta s “neprijateljem”.
Penzionirani general Oružanih snaga BiH Mirsad Gutić završio je Vojnu akademiju, smjer oklopno-mehaniziranih jedinica, a prilikom jednog razgovora u Tuzli, gdje on živi, rekao mi je: “U kasarni u Jastrebarskom bivše JNA, gdje sam do 1991. službovao, jugoslovenski tenk M-84, temeljen na ruskom T-72 M, imao je odlične performanse, a od kada sam u penziji, najveći tenkovi – njemački Leopard, američki Abrams, ruski T-90 i britanski Challenger znatno su poboljšani. Imaju odličnu oklopnu zaštitu s reaktivnim oklopom, izvrsnu pokretljivost i veliku preciznost gađanja. Njihov zadatak je uništavanje drugih tenkova i vozila, te da pomažu pješadiji granatiranjem zgrada i protivničkih položaja. Borbeni tenkovi mogu se uspješno koristiti u obrani i ofanzivi.”
Na pomenutom tehničkom zboru u Rajlovcu predstavljeni su i višenamjenski halikopteri Huey II, haubica D-30 122 mm, samohodni višecijevni lanser raketa Apra kalibra 122 mm rumunjske proizvodnje, minobacači 60 mm i 120 mm, visokomobilno višenamjensko vozilo na kotačima, poznatije kao Humvee, jurišna puška M 16 kalibra 5,56x45 mm, kao i dio opreme. Ovim oružjem naši profesionalni vojnici odlično rukuju i pokazuju vrhunske rezultate na svim gađanjima. Na bilateralnoj vježbi, koja je prije tri godine održana na tri lokacije u BiH, sudjelovalo je 500 pripadnika Oružanih snaga BiH i 700 američkih vojnika, a djejstvovali su helikopteri, tenkovi, oklopni transporteri, dronovi i druga borbena sredstva. Zapovjednik Američkih kopnenih snaga za Evropu i Afriku general Christopher Cavoli dvogledom pratio je tok vježbe na poligonu Manjača i rekao: “Pokazana je visoka razina interoperabilnosti i gledajući djejstva nisam mogao prepoznati koji su američki, a koji vaši vojnici, toliko su bili uvježbani i koordinirani. Uistinu, imate odličnu vojsku.” Tadašnji načelnik Zajedničkog štaba general Senad Mašović nije krio zadovoljstvo nakon ovih pohvala američkog kolege, rekavši da su pripadnici Oružanih snaga BiH na vježbi pokazali vojno znanje i vještinu i potvrdili da se na njih u svakoj situaciji može računati.
Oružane snage BiH ne mogu i nemaju potrebu za sudjelovanjem u utrci u naoružavanju u regiji, kao što čine naši susjedi, ali intencija Ministarstva obrane je da puno ne zaostajemo i da imamo ono što nam je neophodno za realiziranje svih misija. Vijeće ministara BiH zadužilo je ministarstva obrane i finansija da pronađu način finansiranja nabavke višenamjenskih američkih helikoptera i to četiri Bell 412 i jedan helikopter Huey II. To su novi helikopteri, jer smo do sada uvozili korištene koji su operativni. Bilo je planirano da budu isporučeni do 2027, ali će prvi stići u narednoj godini. Oružane snage BiH trebalo bi da dobiju i četiri turska transportera Kirpi, koji su također u procesu proizvodnje, a prvi bi tebao biti uvezen sredinom naredne godine. Radi se o transporterima koji su se i na ratištu u Ukrajini pokazali kao jedni od najboljih na svijetu. Testirani su na eksplozije mine i najsigurniji su za osoblje. S Turcima je dogovorena i isporuka šest dronova Bayraktar TB 2, a iduće godine stižu prva dva. Na kraju, važno je dodati da se pripadnici OSBiH školuju u 10 država, a potpisan je i sporazum o školovanju 60 pilota u periodu od devet godina.