(Ne)namjerna praznina u Izbornom zakonu BiH

Milan Blagojević/
Milan Blagojević
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Čitam novinski članak od 6. oktobra ove godine na jednom od ovdašnjih internet-portala. Naslov mu je “Znate li zbog čega su mjesta za glasanje sada okrenuta ka biračkim odborima”, a u tekstu ispod naslova se kaže kako je: “Cilj ove promjene da građani ne mogu slikati svoj glasački listić, što je bila česta praksa u prethodnim godinama prilikom prodaje svog glasa.”

Međutim, istog dana tokom glasanja na lokalnim izborima zabilježen je slučaj na jednom od glasačkih mjesta u Banjaluci na kojem je ni manje ni više policajac MUP-a Republike Srpske najprije glasao, a onda svojim telefonskim aparatom, naočigled svih prisutnih, fotografisao svoj glasački listić.

Čitajte kolumne Milana Blagojevića:

Uslijedile su reakcije članova biračkog odbora koji su, kako su prenijeli mediji, “upozorili policajca da je to zabranjeno i prijavili slučaj”.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ono što nisu napisali mediji jeste šta je bilo sa glasačkim listićem ovog policajca, je li on važeći ili nije nakon njegovog flagrantnog fotografisanja.

Vjerovali ili ne, ali prema Izbornom zakonu BiH to nije nevažeći glasački listić.

Naime, prema članu 5.17. tog zakona, nevažeći su samo sljedeći glasački listići: 1) ako nisu ispunjeni ili su ispunjeni tako da nije moguće sa sigurnošću utvrditi kome je birač dao glas; 2) ako su na listiću dopisana imena kandidata; 3) ako je na listiću označeno više od jedne političke stranke, koalicije ili nezavisnog kandidata; 4) ako se na osnovu oznaka koje je birač dopisao na glasačkom listiću može utvrditi njegov identitet, te 5) ako birač označi glasački listić na način koji je drugačiji od onog propisanog Izbornim zakonom BiH.

Christian Schmidt je u martu ove godine u članu 5.17. dodao još samo to da je glasački listić nevažeći i ako ne sadrži otisak pečata ili ako ga nije potpisao član biračkog odbora, koji potpis se inače stavlja na glasački listić od strane člana biračkog odbora prije nego što ga uruči biraču radi glasanja.

Dakle, Izborni zakon BiH ne propisuje da je nevažeći glasački listić ako ga je nakon glasanja fotografisao birač.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Jednako tako, Izborni zakon BiH ne propisuje ni prekršaj i novčanu kaznu za birača ako nakon glasanja, a prije ubacivanja svog glasačkog listića, isti fotografiše bilo kojim sredstvom pogodnim za fotografisanje.

Na ovo ukazujem zbog toga što naš Izborni zakon u svojim kaznenim odredbama propisuje prekršaje i kazne samo za zaposlene i angažovane u izbornoj administraciji, odnosno za političke subjekte (partije, koalicije i nezavisne kandidate), ali ne i za birače.

Ova (ne)namjerna praznina u Izbornom zakonu BiH ne može se popuniti od CIK-a BiH, pravilnicima ili uputstvima CIK-a, jer bi u tom slučaju CIK preuzeo nešto što je isključiva nadležnost zakonodavca, čime bi bilo povrijeđeno načelo vladavine prava propisano članom 1. Ustava Bosne i Hercegovine, a time bi bio povrijeđen i sam taj ustav.

Zato je neophodno u što skorije vrijeme dopuniti Izborni zakon BiH odredbama kojima bi bilo propisano da je nevažeći i glasački listić koji je fotografisan nakon glasanja, koju radnju treba istim zakonom odrediti i kao prekršaj te propisati odgovarajuću novčanu kaznu.