Još jedan preskočeni ciklus

Kolumna Eldine Zolj-Balenović: Još jedan preskočeni ciklus/Ilustracija/Benjamin Krnić
U 2022. u BiH od karcinoma je umrla čak 7.071 osoba/Benjamin Krnić
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Sa nadnaslovom “alarmantno” nedavno smo na brojnim web portalima imali priliku čitati podatke o broju umrlih osoba od karcinoma u Bosni i Hercegovini u 2022. godini. Podaci su preuzeti od entitetskih zavoda za javno zdravstvo. Između ostalog, navedeno je kako je godinama unazad karcinom jedan od najčešćih uzroka smrti u BiH, te da je u 2022. u BiH od karcinoma umrla čak 7.071 osoba.

Karcinomi su na drugom mjestu među 10 najčešćih uzroka smrti u RS-u, a u FBiH je na prvom mjestu po broju oboljelih i umrlih, a najviša stopa smrtnosti registrovana je u Kantonu Sarajevo.

I? Ko je alarmiran? Ko se počešao po ...? Ko je uopće pročitao tekst od početka do kraja? Samo onaj ko se budi i odlazi na spavanje sa vlasititim ili karcinom svoga najbližeg. Samo onaj ko osluškuje otkucaje srca, uzdahe tuge, korake nesanice, jauke straha i boli. Samo onaj ko svako jutro suze utapa u očima da ih ne bi primijetilo dijete, roditelj, supružnik, brat ili sestra, poslodavac ili kolega. Samo onaj ko grč neizvjesnosti boji osmijehom i nadom. Tužne stvari, teme, događaji su daleko od naroda, pa su daleko i od poglavica, kojima svijet, posebno bolesni svijet nije ni za alarmantnog, ni za hitnog, ni za prioritetnog, ma nizašta? Jer, da je drugačije, ne bi u ovom trenutku hiljade teško oboljelih građana ove zemlje bilo na listi čekanja za lijek. Ne bi na najvećoj bh. onkološkoj klinici u Sarajevu nedostajali osnovni citostatici. S obzirom na to da niko o teško oboljelim građanima ne vodi računa, naši doktori su, pored svih svojih brojnih obaveza, dali mogućnost da u svakom trenutku možemo online provjeriti šta od lijekova nedostaje, da bismo na vrijeme okrenuli brojeve 567.678 apoteka u BiH, Hrvatskoj, Crnoj Gori i Srbiji... da nađemo terapiju koju moramo primiti. Pa tako u trenutku dok pišem ovaj tekst, provjeravam ažuriranu listu na kojoj piše da nema Erlotinib tbl., Carboplatin amp., Anastrazol tbl. A to znači da će stotine, hiljade osoba koje su uložile stotine maraka u razne suplemente, čajeve, medove kako bi bile u ovom ciklusu (7-21 dan) spremne za terapiju, ili preskočiti ciklus ili iz ionako potpuno razorenog i devastiranog kućnog budžeta izdvojiti stotine ili hiljade maraka kako bi platile lijek, ali i transport. Jer, “uvoziti” lijek preko granice košta. Košta ne samo novca nego straha, živaca, vremena, energije, svega što oboljela osoba samo u tragovima ima ili nema, nego je i to sve, kao i kućni budžeti onkoloških pacijenata - naučna fantastika.

U vrijeme kada se planiraju budžeti svih institucija za onkološke pacijente, u BiH se ne mijenja ništa. I dalje je Fond solidarnosti FBiH zanemaren, i dalje su ljudi, još uvijek živi ljudi, nečije majke, očevi, braća, sestre, kćerke, sinovi zanemareni, zaboravljeni i prepušteni sami sebi.

Suvišno je i pisati o tome da Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC) vapi, vrišti kako će do 2050. broj oboljelih od karcinoma porasti za preko 70 posto, a stope smrtnosti će se udvostručiti, te da se svugdje u svijetu prave, planiraju i realizuju brojni programi ranog otkrivanja, prevencije i sl.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Stručnjaci navode da se najmanje 40 posto svih slučajeva raka može spriječiti efikasnim mjerama primarne prevencije, a smrtnost se može smanjiti ranim otkrivanjem tumora. Ovi podaci su još nebitniji za naše poglavice, jer ni na vidiku nema preventivnih programa, ranih skrining testova ili bilo kakvih programa koji bi omogućili da se stanovništvo na vrijeme pregleda, da ne čeka na termin do sudnjega dana, da kao sav civilizovan svijet reagujemo dok još vremena ima.