Tema: Victoria Billing/Benjamin Krnić
Rodno zasnovano nasilje je globalni problem sa kojim se svi suočavamo/Benjamin Krnić

Godinu poslije

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ujedinjeno Kraljevstvo već dugi niz godina teži da doprinese jednakosti i sigurnosti žena i djevojčica diljem svijeta, njihovom ekonomskom, političkom i društvenom osnaživanju, putem stvaranja jednakih prilika za sve. Kao diplomata i žena koja je iskusila dobrobiti jednakih mogućnosti za napredak u diplomatskoj službi Ujedinjenog Kraljevstva, kad god mi se ukaže prilika, naglašavam koliko je rodna jednakost ključna za demokratski i ekonomski razvoj bilo koje i svake zemlje. Nije to drugi po važnosti korak u napretku jedne zemlje, nego krucijalni korak i ključni pokazatelj poštovanja demokratskih normi u društvu. Zemlja može ostvariti svoj puni potencijal tek sa učešćem populacije u cijelosti, a ne samo pola nje, jednog roda ili drugog.

Ove sedmice sam ponovo u Bosni i Hercegovini i učestvujem u sastanku Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira. I ovaj put sastanak se održava u toku kampanje 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja protiv žena. Kao dio globalne kampanje koja se svake godine održava od 25. novembra do 10. decembra, Ujedinjeno Kraljevstvo cijeni priliku da se zauzme za sve one koji se suočavaju sa rodno zasnovanim nasiljem, bilo gdje da su. Prepoznajemo da rodno zasnovano nasilje izjeda sva društva i da se manifestuje na različite načine. Rodno zasnovano nasilje se koristi za ušutkivanje žena i njihovo isključivanje iz procesa donošenja odluka i otežava neophodne promjene.

Prošle godine, tokom moje posjete BiH, imala sam priliku da razgovaram sa brojnim inspirativnim ženama koje rade na rješavanju pitanja rodno zasnovanog nasilja nad ženama, i mogla sam čuti kako Vlada Ujedinjenog Kraljevstva podržava vašu zemlju u naporima na tom polju. Čula sam o šokantnim rezultatima istraživanja vezanim za krivično djelo femicida, kao i o nekim od predrasuda i ograničenja sa kojima se žene susreću u svom radu. Ali, razgovarala sam i sa inspirativnim, društveno i politički aktivnim ženama iz Brčko distrikta BiH, te čula o samo nekim od pozitivnih inicijativa lokalnih vlasti kroz koje se podržavaju sigurne kuće u BiH. Takve inicijative su jako ohrabrujuće i Ujedinjeno Kraljevstvo će nastaviti da podržava projekte koji osnažuju osobe koje su preživjele nasilje.

BiH je, naravno, potpisala primjenu brojnih međunarodnih standarda poput Konvencije Vijeća Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici (Istanbulska konvencija), kao i Konvenciju Ujedinjenih nacija o eliminaciji svih oblika diskriminacije žena (CEDAW). Dodatno, postoje i zakoni na različitim nivoima vlasti, kojima je cilj prevencija nasilja nad ženama i rodno zasnovane diskriminacije.

Međutim, ukoliko se u potpunosti ne primijene, ovi sporazumi neće dovesti do ispunjenja njihove namjene. U prvih osam mjeseci ove godine, OSCE je izvijestio da su osam žena i dvoje djece ubijeni u Bosni i Hercegovini kao posljedica rodno zasnovanog nasilja. Vjerovatno je da su stvarni brojevi i veći, jer brojni slučajevi rodno zasnovanog nasilja se često vode kao drugi oblici krivičnih djela ili se uopšte ne vode. Ovo je posebno slučaj sa femicidom. Prošle godine sam govorila o potrebi da se zakoni promijene na takav način da jasno definišu femicid. I, na kraju prošle godine, Narodna skupština Republike Srpske je napravila korak koji pozdravljamo – usvojila je nacrt novog Zakona o zaštiti od nasilja u porodici, koji uključuje i definiciju femicida. Ali, reakcija određenih društvenih struktura, koje su se usprotivile ovom zakonu, dovela je do njegovog povlačenja iz procedure. Do danas, ovaj zakon nije poslan u drugu fazu usvajanja, te je zakonski rok istekao u maju. Niko ne zna zašto se ovo desilo, jer javnost nije dobila tu informaciju.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U važnom koraku ovog novembra, incijativa grupe nevladinih organizacija iz Federacije BiH za amandmane Krivičnog zakona Federacije BiH, koji bi uključivali definiciju teškog ubistva žene je bila uspješna i nova verzija Krivičnog zakona FBiH će uskoro biti predstavljena parlamentarcima. Usvajanje i implementacija domaće legislative, koja podržava međunarodne standarde na koje se BiH obavezala, bila bi snažna poruka zlostavljačima i ostatku svijeta da BiH ne dozvoljava da rodno zasnovano nasilje prolazi nekažnjivo.

Jednako koliko je legislativa važna, toliko je važno i ono što svi mi, muškarci i žene radimo – da javno ukazujemo na rodno zasnovano nasilje kad god mu svjedočimo. Ovo je globalni problem sa kojim se svi suočavamo. U BiH jednako kao i drugdje. Skoro svaki femicid se može spriječiti, jer skoro uvijek femicidu prethodi dugogodišnje zlostavljanje. Podaci za BiH nam govore da je polovina žena i djevojčica starijih od 15 godina iskusila neki oblik rodno zasnovanog nasilja. Da li iko u BiH ima pravo na šutnju, kada je tako jasno da, u svakom trenutku, bilo ko od nas ili naših najmilijih bi mogao biti izložen ovoj vrsti nasilja? Mislim da ne.

Prošle godine sam govorila o tome koliko je važno promijeniti javni diskurs o rodno zasnovanom nasilju. I ove godine to ponovo moram naglasiti, jer samo ako promijenimo način na koji društvo percipira rodno zasnovano nasilje bićemo u mogućnosti da svi zajedno utičemo i istinski promijenimo institucionalni odgovor na nasilje.

Važno je naglasiti da nasilje nad ženama i djevojčicama nije privatna stvar, ne zasniva se na tradicionalnim i porodičnim vrijednostima. Rodno zasnovano nasilje je krivično djelo koje je prijetnja sigurnosti, integritetu i napretku, kao i životima stanovnika Bosne i Hercegovine. Svi znamo da je nasilje nad ženama i djevojčicama prikriveno širim i svakodnevnim oblicima diskriminacije. I zato je važno ukazati na nejednakost čim je primijetite. Odgovornost je na svima nama. To uključuje i ukazivanje na rodne stereotipe u sudnicama, u učionicama, na radnim mjestima, u medijima, u politici. Svi se moramo boriti protiv rodne nejednakosti u samom korijenu problema.

Zato Ujedinjeno Kraljevstvo nastavlja podržavati različite napore koji se bore protiv rodno zasnovanog nasilja u BiH. Sa našim partnerima u Trebinju, Zenici i Banjoj Luci, nastavljamo zagovarati bolju pravnu pomoć i zaštitu žrtava rodno zasnovanog nasilja. U Banjoj Luci se suočavamo sa rastućim negativnim uticajem pravnih napada na prava žena i LGBT zajednice, a u Sarajevu jačamo i podržavamo organizacije koje dugoročno zagovaraju ljudska prava žena i koje su često izložene javnoj kritici, pa čak i napadima. Također nastavljamo podržavati napore naših partnera u osnaživanju žena za učešće u politici i biznisu, kao i u naporima da se smanji govor mržnje protiv žena u javnim sferama.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ujedinjeno Kraljevstvo je predano podržavanju napora da se okonča rodno zasnovano nasilje u našoj zemlji, diljem svijeta i u BiH. Pozivam da svi zapamtimo da trebamo ukazati na rodno zasnovane nejednakosti, kad god ih primijetimo, bez obzira na to koliko se činile malim. Kampanja traje 16 dana, ali osiguravanje da žene i djevojčice imaju život, sigurnost i jednake prilike traje 365 dana i traži da svi preuzmemo odgovornost za to, bez izuzetaka.