(VIDEO) Raguž za Oslobođenje: Umreženost kriminalaca izazov je pravosuđu

Martina Raguž/Senad Gubelić
Raguž: Međunarodna suradnja je od velikog značaja/Senad Gubelić
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Projektna menadžerica AIRE Centra Martina Raguž ističe da je “međunarodna suradnja od velikog značaja kada je u pitanju organizirani kriminal, jer se on ne zadržava unutar granica jedne države”.

- On se prelijeva iz jednog područja na drugo i zato se zove i transnacionalni organizirani kriminal. Ne samo da je važna suradnja pravosudnih organa i u regiji i u cijelom svijetu, važno je i doprinijeti razvoju kapaciteta koji uključuju i profesionalno i ekspertsko znanje kada su u pitanju izazovi i trendovi poput zloupotrebe vještačke inteligencije, sverapidnog razvoja cyber kriminala, kao i kontinuirano usavršavanje i unapređivanje znanja, ističe Raguževa.

Naglašava da to i jeste podrška koju AIRE Centar pruža pravosudnim institucijama.

- Godinama već dobro surađujemo sa Ustavnim sudom BiH, sa VSTV-om, sa centrima za edukaciju sudija i tužitelja, najvišim sudovima, a sada i tužiteljstvima u BiH. U razgovoru sa institucijama, sa sucima i sa tužiteljima, identificiramo potrebe i pružamo ekspertizu, a najjači smo na području vladavine prava, primjene standarda Europske konvencije, kaže naša sagovornica

Nedavno su Ustavni sud BiH i AIRE Centar, uz podršku britanske vlade, predstavili publikaciju “Analiza prakse tužilaštava u BiH u predmetima organiziranog kriminala i korupcije”. Koji su ključni nalazi? Šta usporava procese?

- Analiza je urađena kao nastavak analize sudijskog postupanja u sklopu našeg trogodišnjeg projekta koji provodimo uz podršku Vlade UK, projekta koji se tiče jačanja kapaciteta pravosuđa u BiH za borbu protiv organiziranog kriminala i nekažnjivosti. To je sveobuhvatni proces koji smo radili sa Ustavnim sudom i u suradnji sa najvišim sudovima u BiH, a sada sa stručnim i uredničkim timom. Stručni tim je bio sačinjen od tužitelja koji postupaju u predmetima organiziranog kriminala i korupcije. Dat je pregled dosadašnje prakse u pravosnažno okončanim predmetima organiziranog kriminala i korupcije u BiH.

Zakonitost dokaza

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Analiza je pokazala da se tužitelji u BiH, na nivou sve četiri jurisdikcije, dobro nose sa ustanovljenim izazovima. Krivični postupak je strogo formalan postupak, a predistražne i istražne radnje se dobro provode, vodi se računa o zakonitosti dokaza, sastavljaju se optužnice. Najvažniji zaključak analize možda bi bio onaj koji se tiče finansijskih istraga i oduzimanja nezakonito stečene imovine, što je ustvari i svrha postupka - pored toga da se kazne počinitelji kaznenih djela - da se oduzme nezakonito stečena imovina. Kako trendovi napreduju, pogotovo u krivičnim djelima koja se tiču pranja novca, utaje poreza, sve više i više se pokazuje da je za kompleksna ekonomska i finansijsko-forenzička istraživanja potreban multidisciplinarni pristup dokazivanju ovih djela. Da li će to biti u realiziranju centara koji će se moći baviti finansijskom forenzikom, to će vrijeme pokazati.

Kako analiza u praksi može pomoći bh. pravosudnim institucijama u procesu unapređenja vladavine prava?

- Predmeti koji su analizirani - kako u sudskoj, tako i u tužiteljskoj analizi - sa sva četiri su nivoa jurisdikcije u BiH, odnosno pokrivaju oblasti iz Republike Srpske, Federacije BiH, sa državne razine i Brčko distrikta. Analiza - gdje su tužitelji dali pregled i ocjenu kako se postupalo u istragama, koji su se alati dokazivanja koristili i kako su optužnice pisane, koji su prijedlozi podnošeni - može da posluži tužiteljima bez obzira na to gdje oni postupaju. Kao što sam već naglasila, krivični postupak jeste strogo formalan, ali krivični zakoni unutar BiH, kao i zakoni o krivičnom postupku su manje-više usuglašeni i mogu poslužiti kao alat tužiteljima da pregledaju praksu, da usporede postoje li slične situacije, a i može pomoći u otvaranju diskusije i stručnih rasprava.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kada govorimo o predmetima visoke korupcije, šta je to na šta tužitelji trebaju obratiti posebnu pažnju?

Unutar uvjeta koje imamo urađeno je mnogo, ali prostor za napredak svakako postoji

- Zaključak u analizi u pogledu procesuiranja predmeta visoke korupcije dat je upravo od tužitelja koji postupaju u takvim predmetima i stručnjaka i eksperata s kojima AIRE Centar surađuje. Činjenica jeste da su predmeti visoke korupcije podložni medijskoj pozornosti i od velikog su interesa za javnost. Oni su istovremeno vrlo osjetljivi za procesuiranje, jer predmeti visoke korupcije uključuju osobe koje obnašaju visoke javne funkcije i imaju veliku odgovornost u državi. Iz tog razloga, za tužitelje je jako važno da prilikom prikupljanja dokaza vode računa o zakonitosti dokaza koji će biti korišteni pred sudom. Istovremeno je vrlo važno da se poštuju prava koja Zakon o krivičnom postupku i Evropska konvencija podrazumijevaju, ali je važno i da se osigura povjerljivost informacija, da ne dođe do curenja informacija i da se surađuje sa svjedocima, da im se pruži zaštita jer treba da svjedoče u takvoj vrsti predmeta koja je vrlo kompleksna i koja nerijetko ostaje u zatvorenom krugu indicija, gdje često ne možete pronaći konkretne dokaze.

Kako napredak tehnologije i sve veća modernizacija utječu na puteve organiziranog kriminala i tokove prljavog novca?

- Razvoj tehnologije - ne samo u BiH nego i u regiji i čitavom svijetu - vrlo je​ utjecao na način na koji se procesuiraju predmeti organiziranog kriminala. Ono što je notorna činjenica jeste da su organizirane kriminalne grupe jako dobro uvezane, dobro surađuju bez obzira na jezik, na geografsko porijeklo, poziciju. Stoga su pravosudni sustavi - kako u regiji, tako i u cijelom svijetu - u velikom izazovu da sustignu organizirane grupe, da ih procesuiraju u skladu sa zakonom i da ih adekvatno kazne u skladu sa svim zakonima i međunarodnim standardima, te potom im oduzmu imovinu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

image

Martina Raguž: Tužitelji u BiH dobro se nose sa izazovima
/ Senad Gubelić

Najveći izazov koji se trenutno pojavljuje jeste možda upravo korištenje elektronskih dokaza, kriptirane elektroničke valute, cyber kriminal, kriptirane komunikacije. Ti izazovi često ne prate zakonodavna rješenja, a koja su organi pravosuđa dužni da poštuju prije svega. Stoga je od iznimne važnosti regionalna saradnja koju AIRE Centar već godinama potiče u BiH sa Crnom Gorom i Srbijom pogotovo, ali i sa Hrvatskom, Sjevernom Makedonijom, Albanijom i Kosovom, gdje smo i imali mrežu tužitelja i sudaca koji su radili na predmetima organiziranog kriminala i oduzimanju nezakonito stečene imovine.

Koliko je domaće pravosuđe u raskoraku u odnosu na evropske standarde, Evropsku konvenciju za ljudska prava i kako unaprijediti sistem? Koliko baza evropske sudske prakse o ljudskim pravima može pomoći domaćim sudijama i tužiteljima u primjeni standarda?

- Mislim da pravosuđe u BiH ide vrlo dobro ukorak sa standardima Evropskog suda za ljudska prava kada su u pitanju predmeti koji se odvijaju u krivičnom postupku. Na polju predmeta organiziranog kriminala i korupcije, AIRE Centar je u suradnji sa Ustavnim sudom, ali i sa najvišim sudovima u BiH, učinio mnogo, pogotovo imajući u vidu to da je naš pravosudni sustav fragmentiran i da ne postoji jedna institucija koja će usaglašavati domaću sudsku praksu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Baza sudske prakse

Analizu tužiteljske prakse ćemo prezentirati po tužiteljstvima u BiH i otvoreno diskutirati o izazovima koji se pokazuju u procesuiranju krivičnih djela

Uspostavljen je godišnji pravosudni forum najviših sudova gdje se razgovara o sudskoj praksi u pojedinim predmetima. Kada su u pitanju standardi ESLJP-a, podsjećam da kada je taj sud donio presudu u predmetu Dragojević protiv Hrvatske - a koji se ticao posebnih istražnih radnji kao alata dokazivanja u krivičnom postupku - sudovi i tužiteljstva u BiH pokazali su da su zaista dostojni da odgovore izazovima. Naravno da postoje polja u kojima može doći do napretka, na to ukazuje i Međunarodni izvještaj u pogledu vladavine prava i u pogledu europskih standarda. Ne bih se sada doticala pitanja koja se tiču diskriminacije i implementacije presuda ESLJP-a, ali bih rekla da se čine veliki napori u pravosudnoj zajednici da se održi korak sa standardima. Naša baza koju ste spomenuli i jeste razvijena s ciljem da bude dostupna pravosudnim institucijama, nositeljima pravosudnih funkcija, da im daje pregled prakse. Ustavni sud također mnogo radi na tom polju, radi pregled prakse ESLJP-a. Što se tiče usklađenosti sudske prakse u državi - što je ustvari i preduvjet za vladavinu prava - mnogo se uradilo izgradnjom baze sudske prakse, koju je AIRE Centar podržao u suradnji sa VSTV-om, EU i Vijećem Europe, a koja sadrži pregled prakse četiri najviša suda. Baza je dostupna svima i besplatna je.