"Moramo biti spremni za ono što dolazi" - Dr. Azeem Ibrahim za Oslobođenje: Putinov cilj je stvoriti haos na Balkanu
Dr. Azeem Ibrahim OBE, direktor New Lines Instituta za strategiju i politiku iz Washington D.C, institucije koja je organizovala drugu Sarajevsku sigurnosnu konferenciju, u razgovoru za Oslobođenje ukazuje na opasnost ruskog utjecaja na ovim prostorima, te potrebi da se fokus Zapada vrati na region kako bi se izbjegle potencijalne opasnosti.
Naš sagovornik očekuje, “s obzirom na to da se rat u Ukrajini gasi, na ovaj ili onaj način, da će Rusija i druge neprijateljske države veći naglasak staviti na Zapadni Balkan”.
- Moramo biti spremni za ono što dolazi, a do sada američki kreatori politike i Evropa općenito nisu uradili baš dobar posao u skretanju pažnje na ovaj region i kreiranju najboljih politika kako bismo osigurali da nema ruskog i kineskog utjecaja.
“Moramo vratiti fokus na Zapadni Balkan”. Ta rečenica, Vaša rečenica, na otvaranju Sarajevske sigurnosne konferencije ostavila je najveći utisak. Šta Vas je zapravo potaklo na takvo razmišljanje i zašto ste se odlučili organizirati konferenciju baš u Sarajevu?
- Široko je prihvaćeno da su zapadni kreatori politike, kako u Sjedinjenim Državama tako i u Evropi, skrenuli pogled s onoga što se dešava na Zapadnom Balkanu.
Euroatlantski put Balkana
S obzirom na to da se rat u Ukrajini sada gasi, na ovaj ili onaj način, očekujemo da će Rusija i druge neprijateljske države veći naglasak staviti na Zapadni Balkan. Iz tog razloga, jedino je ispravno da ponovo skrenemo pažnju na Zapadni Balkan i svrha Sigurnosne konferencije u Sarajevu i našeg Centra za Zapadni Balkan je osiguranje da kreatori zapadnih politika budu opremljeni najboljim analizama, najboljim informacijama, kako bi mogli donositi najbolje moguće odluke za region, a to uključuje i euroatlantske integracije i udaljavanje iz sfere utjecaja Rusije i Kine.
Gdje je danas Zapadni Balkan, a posebno Bosna i Hercegovina, u odnosu na globalne izazove i prijetnje? Ima li zaista mjesta za nas na trenutnoj globalnoj sceni?
- Oh da, apsolutno. Bosna i Hercegovina i ostale zemlje Zapadnog Balkana su zapravo na prvoj liniji ruskog utjecaja. NATO je nedavno čak i izdao upozorenje da je Zapadni Balkan možda sljedeći front za agresorski rat Putina nakon Ukrajine. Iz tog razloga, moramo biti spremni za ono što dolazi, a do sada američki kreatori politike i Evropa općenito, nisu uradili baš dobar posao u skretanju pažnje na ovaj region i kreiranju najboljih politika kako bismo osigurali da nemamo ruski i kineski utjecaj u regionu.
Spomenuli ste ruski i kineski utjecaj. U kojoj mjeri strani maligni utjecaji, posebno oni iz Rusije i Kine, zapravo ugrožavaju sigurnost na ovim prostorima? Da li je Zapadni Balkan bojno polje za obračun Rusije sa Zapadom?
- Da, apsolutno. Zapadni Balkan se vidi kao područje fronta za zemlje poput Rusije. Oni koriste opsežne kampanje dezinformacija. Koriste snažno političko uplitanje u region.
- Cilj je stvoriti haos i osigurati da Zapadni Balkan jednostavno ostane u njihovoj sferi utjecaja i da ne krene putem integracije u Zapad, bilo da je to NATO, EU ili bilo gdje drugdje. Dakle, ovo je definitivno područje fronta i zato nam je potreban veći naglasak na ovom pitanju od zapadnih kreatora politike.
Kako zaustaviti te zloćudne utjecaje u regionu? Koliko su važni zajednička podrška i djelovanje NATO-a, EU, kao i Sjedinjenih Država?
- Ta zajednička podrška i djelovanje su ključni. Dugoročno, želimo vidjeti da su Bosna i Hercegovina i druge zemlje Zapadnog Balkana u Evropskoj uniji. Želimo da idu putem ka članstvu u NATO-u. To je jedini način na koji možemo stvoriti sigurnost, prosperitet u regionu i stvoriti otpor spram vanjskih utjecaja. Za mene je to jedina opcija i zato nam je potrebno mnogo više rada i mnogo više analiza i informacija o tome šta se zapravo dešava u ovom regionu.
Kakva budućnost očekuje Zapadni Balkan? Može li Bosna i Hercegovina biti dio NATO-a? Znamo da u regionu članice NATO-a nisu jedino BiH, Srbija i Kosovo.
- Da, mislim da je članstvo Bosne i Hercegovine u NATO-u definitivno put kojim treba ići. Kako će se to dogoditi i koliko dugo će proces trajati, nismo sigurni, ali želimo osigurati da put postoji, da postoji mapa puta za BiH da osigura članstvo u NATO-u. A BiH, koliko sam shvatio u ovom trenutku, zapravo radi veoma dobar posao u smislu interoperabilnosti sa NATO-om, što je jedan od preduslova.
Mislite li da Evropa dobro odgovara na globalne izazove i šta bi zapravo trebala učiniti?
- Evropa je bila relativno slaba u mnogim oblastima i to je bilo veoma žalosno. Evropa je podijeljena u mnogim područjima i u njoj nisu mogli vidjeti prijetnje koje su se pojavljivale. Nisu vidjeli prijetnju koja dolazi Ukrajini, a čak su i nakon invazije na Ukrajinu dugo vremena bili u fazi poricanja. Želimo da budemo sigurni da se te greške neće ponoviti. Kada je agresija iza ugla, želimo je preduhitriti i biti sigurni da su svi kapaciteti spremni da se odupru takvom stanju.
Kako će se izbori u Sjedinjenim Državama odraziti na globalnom nivou? Šta nas na Zapadnom Balkanu čeka dolaskom ili Trumpa ili Harris?
- Jako je teško reći, prije svega, ko će pobijediti na izborima. Ko god pobijedi na izborima, bila to Harris ili Trump, bit će pod priličnim pritiskom da počne neku vrstu pregovora o Ukrajini. Rat u Ukrajini više nije dugoročno održiv.
Čuvanje obraza
Način na koji pristupaju problemu može se razlikovati, ali pritisak da se počne proces pregovaranja bit će na bilo koga ko uđe u Bijelu kuću. Kakav god da bude ishod tih pregovora, Putin će to predstaviti kao ogromnu pobjedu za njega i otadžbinu, predstavit će kao da su se Amerikanci umorili i da nisu imali potpunu vojnu pobjedu. U tom slučaju, pretpostavljam da će se Putin ohrabriti i tražiti druge oblasti u kojima će proširiti sferu utjecaja, ili alternativno, sačuvati obraz. A Zapadni Balkan, kao što je NATO već ukazao, sljedeća je potencijalna oblast na koju će Putin usmjeriti pažnju. Dakle, moramo biti svjesni onoga što dolazi iza ugla i moramo biti spremni.