Dragan Mioković za Oslobođenje: Direktor FUP-a ne može biti Bošnjak
Gospodine Miokoviću, septembar je počeo vanrednom sjednicom Predstavničkog doma federalnog Parlamenta i u startu su povučena dva zakona u čijem fokusu je izbor čelnika Federalne uprave policije. Na samoj sjednici nismo čuli obrazloženje zašto su zakoni povučeni sa dnevnog reda. Poslanici iz opozicije kažu da se tim zakonskim rješenjima doslovno crtaju kandidati i želi se udovoljiti HDZ-u. Ima li istine u tome ili je nešto drugo u pitanju?
- Postoji ta opoziciona mantra o ustupcima HDZ-u, a pogotovo ako kadar koji se imenuje nije Bošnjak. U konkretnom slučaju, Zakon vrlo jasno kaže da ministar i direktor FUP-a ne mogu biti iz istog naroda. Dakle, po Zakonu, direktor FUP-a mora biti ili Srbin ili Hrvat ili Ostali. A to, kao što vrlo dobro znamo, ne mora značiti bliskost s HDZ-om. Ko će biti - ne znam niti mogu znati.
Pitanja za Vladu
Osam dana nakon mog imenovanja na poziciju predsjedavajućeg pokrenuta je procedura za formiranje Komisije za izbor i imenovanja oba doma Parlamenta kao i Radne grupe za izbor i imenovanja oba doma Parlamenta. Oni se tim pitanjima bave. Imam, međutim, informaciju da su zakoni o kojima me pitate povučeni da bi se proširio broj kandidata za poziciju direktora FUP-a i njegovog zamjenika.
Nedavno ste izjavili da je Naša stranka vezivno tkivo unutar trojke. Međutim, Nermin Nikšić, predsjednik SDP-a, nije zvao predstavnike Naše stranke i NiP-a na sastanak sa HDZ-om u Konjicu. Ima li povjerenja unutar trojke, ali i koalicije?
- To je sastanak koji je organizovao SDP. Oni kao stranka mogu pozivati koga hoće i razgovarati o čemu žele. No, svaki eventualni njihov dogovor ne može imati podršku Naše stranke dok se to o čemu se dogovaralo ne dogovori i s nama. Dakle, ne znači da neće dobiti našu podršku, samo je ne možemo dati bjanko. Bilo je slučajeva kad su predstavnici SDP-a govorili i u ime trojke na osnovu unaprijed date saglasnosti, čega ovog puta nije bilo. Nema, dakle, slijepog povjerenja. Bilo bi loše da ga ima, ali povjerenja koje je utemeljeno na poštivanju date riječi itekako ima.
Opozicija Vam zamjera na tome što ste ekspresno zakazali vanrednu sjednicu Predstavničkog dom i što je u njen dnevni red uvrštena Strategija poljoprivrede, ali ne i sjednica o Komisiji za vrijednosne papire FBiH, koja je tražena još prije nekoliko mjeseci. Kada će biti zakazana tematska sjednica o KVP-u i kakva se rješenja u toj oblasti mogu očekivati?
- Na 13. redovnoj sjednici grupa od 30 zastupnika je službeno zatražila sazivanje vanredne sjednice Predstavničkog doma da bi se na njoj razmatrala Strategija poljoprivrede i ruralnog razvoja 2021 – 2027. Na osnovu Poslovnika, ja sam kao predsjedavajući dužan da na pisani prijedlog 20 poslanika u roku od četrnaest dana sazovem vanrednu sjednicu. Tako je i bilo. Što se tiče Komisije za vrijednosne papire, Predstavnički dom federalnog Parlamenta u februaru je usvojio zaključke koji se odnose na rad Komisije za vrijednosne papire FBiH. Predstavnički dom je tada usvojio zaključke kojima je pozvao Vladu da u što skorijem roku pristupi izmjeni seta zakona koji regulišu tržište vrijednosnih papira i rad Komisije za vrijednosne papire. Također, zatraženo je od nadležnih organa da se istraga pokušaja ubistva Mateja Živkovića, dopredsjedavajućeg Komisije, okonča. Parlament je prihvatio i zaključke da se organizuje tematska sjednica o temi - stanje tržišta kapitala u FBiH, te zadužio Vladu da u saradnji s Komisijom i Agencijom za bankarstvo pripremi Nacrt izmjena i dopuna Zakona o tržištu vrijednosnih papira FBiH. Mi bez adekvatnih materijala koje trebamo dobiti od Vlade, rizikujemo da tematsku sjednicu o bilo čemu, a pogotovo o tako osjetljivoj temi, pretvorimo u retoričko-populistička nadmetanja. Činjenica je, međutim, da je ovo previše važna tema da se na nju toliko čeka i Vlada je dužna dati odgovor zašto toliko čekamo da počnemo rješavati ovaj gorući problem.
Rad na predmetima visoke korupcije i organizovanog kriminala trebao bi biti u nadležnosti tzv. federalnog USKOK-a koji nikako da profunkcioniše. Sve vrijeme tražio se adekvatan prostor za smještaj posebnih odjela Federalnog tužilaštva i Vrhovnog suda FBiH, čeka se na imenovanja sudija i tužilaca....Po Vašem mišljenju, zbog čega se odugovlači sa tom pričom i kome ne odgovara uspostava USKOK-a?
- I ovo je pitanje za Vladu. Međutim, lično smatram da se prethodno moraju donijeti zakoni po kojima će USKOK raditi. Ohrabrujuće je da je Parlamentu dostavljen Nacrt zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti u FBiH. Federacija BiH posjeduje Zakon o sprečavanju sukoba interesa, ali je praktično neprimjenjiv i on mora biti ozbiljno prerađen.
Nema odugovlačenja
Adekvatan zakonski okvir je ključni uslov da bi USKOK mogao funkcionisati. Također, kada USKOK bude formiran, prvo što ću kao predsjedavajući pokrenuti jesu konsultacije u kontekstu formiranja posebnog parlamentarnog tijela koje će vršiti parlamentarni nadzor nad njegovim radom.
Kakva je saradnja sa Domom naroda? Ne tako davno bilo je situacija da pojedini zakoni prođu Predstavnički dom, a onda uslijedi blokada u Domu naroda. Da li računate na tako nešto i ubuduće, ne samo od SDA u Klubu Bošnjaka već i od HDZ-a, ali i od partnera iz trojke?
- Zasad sam tom saradnjom izuzetno zadovoljan. Situacija nije ni približna onoj kada je Dom naroda funkcionirano kao svojevrsna opozicija Predstavničkom domu. Mislim da se radi, prije svega, o zrelijem odnosu među strankama i zastupnicima većine, a dijelom to možemo zahvaliti i izmjenama i dopunama Poslovnika koje su uvele da je Dom naroda obavezan staviti na dnevni red ono što se usvoji na Predstavničkom domu. Dakle, ne može se više beskonačno odugovlačiti sa stavljanjem na dnevni red sjednice Doma naroda onoga što je usvojeno na Predstavničkom domu, što je prije bio jedan od glavnih načina blokade donošenja određenih odluka. Tako da ne očekujem blokade ni od koga kad je Dom naroda u pitanju.