Direktor JP Vjetrenica za Oslobođenje: Za nas je petak bio historijski dan, sada imamo novu zadaću
Bosna i Hercegovina može se pohvaliti novim priznanjem, pećina Vjetrenica službeno je uvrštena na popis svjetske baštine UNESCO-a. Šta to znači za vas uposlene i lokalnu zajednicu?
- Odluka o uvrštavanju Vjetrenice na popis svjetske baštine donesena je na 46. zasjedanju UNESCO-ovog Odbora za svjetsku baštinu, u Nju Delhiju. Petak, 26. srpanj, povijesni je dan za BiH, za našu lokalnu zajednicu, općinu Ravno i zaštićeno područje, špilju Vjetrenicu. Drago nam je što je prepoznata vrijednost koju ovo područje ima, njen biodiverzitet i zaista smo sretni i ponosni u smislu što smo zaštićeni i što smo prvo prirodno dobro kao spomenik prirode u našoj zemlji koje je upisano na tu prestižnu listu.
Kriterije ćemo poštovati
Mi smo se i u prošlosti i kroz uspostavljanje zaštićenog područja vodili održivim razvojem, zaštitom i očuvanjem prirode za buduće generacije.
Upisom je nama stavljena zadaća da i u budućnosti radimo na očuvanju i zaštiti prirodne baštine koju imamo.
Jeste li zadovoljni posjetom turista ove sezone?
- Što se tiče turističkih posjeta ove sezone, mi smo zadovoljni. U ovom trenutku imamo rekordnu posjećenost. Tradicionalno, domaći posjetitelji koji dolaze u grupama prednjače. Stranaca, inozemnih gostiju i posjetitelja je više, gotovo ih je polovina, što nas uveseljava. To pokazuje da je Vjetrenica prepoznata i u tom turističkom smislu.Danas imamo posjete iz različitih dijelova Europe i svijeta. Što se tiče budućnosti, pred nas je postavljena nova zadaća - da se u zaštićenom području Vjetrenica - Popovo polje vodimo održivošću. Mi ćemo tako nastaviti raditi, poštujući kriterije i preporuke koje Komitet UNESCO-a i sve međunarodne organizacije povezane sa UNESCO-om imaju.
Kakva je saradnja sa lokalnom zajednicom?
- Općina Ravno je osnivač našeg javnog poduzeća Vjetrenica. U tom smislu, naša suradnja je zaista odlična. Općina je stajala iza nas kroz cijeli dugogodišnji proces do konačne odluke da špilja bude uvrštena na popis svjetske baštine.
Imamo odličnu suradnju i sa svim relevantnim institucijama i ministarstvima na razini naše županije (Hercegovačko-neretvanski kanton, op. a), sa federalnim Ministarstvom okoliša i turizma, te državnim ministarstvima civilnih i vanjskih poslova. Svi oni, zajedno sa fondovima i nevladinim organizacijama, bili su konstantno uz nas, umreženi i to je utjecalo jednim dijelom na konačnu odluku.
Imate li dovoljno ljudi uključenih u zaštitu Vjetrenice?
Dakle, iako imamo devet djelatnika kao javno poduzeće, imamo veliki broj eksperata, stručnjaka, vanjskih suradnika, koji su uključeni u očuvanje zaštite ovog područja.
Koliko pomaže blizina mora?
- Blizina Jadranskog mora, odnosno blizina granice općine Ravno sa susjednom Republikom Hrvatskom, apsolutno utječe na posjećenost i na ukupna turistička kretanja za općinu Ravno, pa tako i za naše zaštićeno područje.
Turistička kretanja
Uvijek ističem kako je geografski položaj općine jedan od preduvjeta i potencijala za daljnja turistička kretanja. Vjetrenica ima suradnju sa relevantnim turističkim zajednicama ne samo na razini naše županije nego i susjednih zemalja. U tom smislu, sve je veći broj posjetitelja. Ali, važno je da se ne vodimo samo masovnošću, pogotovo nakon ove odluke UNESCO-a i obaveza koje imamo, te naše područje neće biti usmjereno na razvoj masovnog turizma.