Jubilej važan za Banjalučane u Švedskoj: 15 godina magazina "Šeher Banja Luka"
Nijedan bosanskohercegovački grad nije napustilo toliko njegovog stanovništva kao Banjaluku - skoro sto hiljada.
Banjalučani su raseljeni širom svijeta - po Evropi, Aziji, Africi, Australiji, Novom Zelandu... Ipak, sjeta i bol za rodnom Banjalukom nikada ne prestaju, grad je u srcima svih Banjalučana!
Savez Banjalučana u Švedskoj jedan je od bolje organizovanih gradskih (lokalnih) saveza u svijetu, sa desetak osnovnih organizacija u gradovima u Švedskoj, u kojoj živi preko 12.000 Banjalučana, dok u Skandinavij živi i najveća populacija od oko 22.000 Banjalučana.
Savez Banjalučana u Švedskoj organizira već godinama u Banjaluci kulturnu manifestaciju "Vezeni most" i njeguje suživot, bez obzira na to što grad još uvijek nije vratio stare nazive imena dijelova grada i ulica i što skoro ništa ne čini da smo bliži našem rodnom gradu.
Magazin "Šeher Banja Luka" izlazi od 2009. godine, dvomjesečno već punih 15 godina; štampano je 85 brojeva, u tiražu od ca 1.000 primjeraka, a digitalno pet brojeva (od 2024).
Glavni i odgovorni urednik magazina je aktuelni predsjednik Saveza Banjalučana u Švedskoj (Riksförbundet Banjaluka i Sverige), koji je okupljao i preko 5.000 članova, Mirsad Filipović.
- Banjaluka je od 1991. do 1995. godine doživjela veliki egzodus - skoro 100.000 njenih građana moralo je napustiti zavičaj i potražiti spas u bespućima svijeta. O razlozima njihovog bolnog odlaska napisano je puno novinskih članaka, priča, knjiga, pjesama, eseja i izlaze razni časopisi, kazao je Filipović.
Švedska sa 105.000 bh. građana
Švedska je primila preko 105.000 prognanika i izbjeglica iz Bosne i Hercegovine, što je jedan posto švedskog stanovništva. Geografski daleko od BiH, demokratski i ekonomski mnogo naprednija, politički i socijalno stabilnija. Morali smo učiti švedski jezik koji je veoma težak za izgovor. Trebalo je sklapati i nove kontakte, sa domaćinima koji su korektni, ali i oprezni prema strancima. Zemlja je to blagostanja, socijalnog mira i informatike, društveno veoma organizovana, sa stotinama različitih institucija, asocijacija i udruženja; pažnju pridaje humanitarnom radu i očuvanju okoliša, u parlamentu ima predstavnike milje partije (zeleni).
12.000 Banjalučana u Švedskoj
Eto, u takvu zemlju, koja nam široko otvori svoja vrata, stigoše i mnogi Bosanci i Hercegovci, njih oko 105.000. Mnoge zemlje su primile banjalučke prognanike, a jedna od njih je i Švedska, specifična i zanimljiva država. Većina prognanika je morala napustiti vjekovna ognjišta samo da bi spasila život: mnogi narušenog zdravlja, depresivni, razočarani, očajni, izgubljeni počeše svoj novi život daleko od svoje rodne grude. Među njima i 12.000 Banjalučana. Razbacaše nas u kampove, od Malmöa do Kirune, koja je udaljena oko 2.000 km od krajnjeg juga Švedske.
Savez Banjalučana u Švedskoj
Mi, Banjalučani, kao najbrojnija grupa bh. prognanika, brzo i efikasno smo se uključili u rad saveza i lokalnih udruženja, te istovremeno se počeli organizovati u zavičajne klubove i sekcije Banjalučana pri lokalnim udruženjima. Već krajem 1996. na sastanku u Malmöu pokrenuta je inicijativa za stvaranje Saveza Banjalučana u Švedskoj, jer su za to već bili stvoreni preduslovi, ukazala se velika potreba za boljim i efikasnijim samoorganizovanjem. Procjenjujem da je oko 22.000 Banjalučana u Skandinaviji, a od tog broja više od 12.000 u Švedskoj. Među izbjeglim Banjalučanima većina su Bošnjaci, nešto manje Hrvati, najmanje Srba. Osim u Skandinaviji, najviše Banjalučana je u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi, Njemačkoj, Austriji, Hrvatskoj, Sloveniji...
Banjalučani na pet kontinenata
- Banjalučane nakon agresije na BiH žive u gradovima u Evropi, Aziji, Africi, Australiji, Novom Zelandu... Potreba za organizovanjem Banjalučana u sklopu Saveza bh. udruženja u Švedskoj, ukazala se od samog dolaska u Švedsku. Savez Banjalučana u Švedskoj je napravio i svoju web stranica, svjetlo dana su ugledale i novine - magazin Saveza Banjalučana u Švedskoj - koji je po rodnom gradu i dobio ime "Šeher Banja Luka". Izašlo je ukupno 90 brojeva.
Magazin izlazi od 2009. godine, dvomjesečno već punih 15 godina; štampano je 85 brojeva (Štampa/Tryck NIGD "DNN" Banjaluka) a digitalno 5 brojeva (od 2024.); te ima saradnike sa pet kontinenata. Redakcija magazina "Šeher Banja Luka" je u Motali, web: www.bl.savez.se; telefon: 0046-739 872 284; e-mail: mirsad.filipovic@hotmail.com