Borba za promjenu zakona: Bh. dijaspora želi i svoje državljanstvo
U posljednjih 25 godina državljanstva Bosne i Hercegovine iz različitih razloga odreklo se više od 100.000 osoba. Među njima je i Muhamed Aganović, koji danas sa porodicom živi u Stuttgartu. Odluka da se odrekne državljanstva, kaže nam, nije bila laka, a morao je to učiniti iz poslovnih razloga.
Oporavak nacije
- Kad sam bio prinuđen da uzmem njemačko državljanstvo, njemački pasoš, ruke su mi se tresle. Duša me zaboljela kad sam morao predati svoj pasoš, govori nam Aganović.
S velikom pažnjom, kaže nam, prati sve ono što se dešava u vezi sa inicijativom koju je državni Parlament usvojio krajem avgusta ove godine, a kojom se poziva Ministarstvo civilnih poslova BiH da pokrene proceduru za zaključivanje sporazuma o dvojnom državljanstvu između Bosne i Hercegovine i Savezne Republike Njemačke. Predlagač inicijative bio je tada zamjenik, a danas predsjedavajući Predstavničkog doma PSBiH Denis Zvizdić. Zaključivanjem sporazuma bi desetine hiljada naših građana mogle vratiti, odnosno zadržati bh. državljanstvo. Inicijativa se temelji na nedavnim promjenama u njemačkom zakonodavstvu, koje sada dozvoljavaju dvojno državljanstvo.
- Naravno da bih vratio državljanstvo. Bilo bi mi drago i to bi bio pun pogodak, jedan oporavak bosanske nacije, da se omogući da se vratimo u svoje državljanstvo. Mislim da je to pozitivna stvar za nas Bosance i Hercegovce, ističe Aganović.
Silom prilika u situaciji da se odrekne državljanstva bio je i Dževad Softić.
- U normalnim prilikama nikada se ne bih odrekao državljanstva. Pošto je došlo zeleno svjetlo od Bundestaga, naši političari treba da to ubrzaju, da bi ljudi mogli što prije da vrate svoja državljanstva, poručuje Softić.
Član rukovodstva Svjetskog saveza dijaspore BiH Haris Halilović ističe kako je informacija o tome da su vlasti Njemačke olakšale mogućnosti dobijanja dvojnog državljanstva i usvojena inicijativa u Parlamentu BiH o dvojnom državljanstvu obradovali bh. zajednicu u ovoj zemlji.
- Radeći kao generalni konzul BiH u Stuttgartu, jedan od najtužnijih momenata koje sam doživljavao bilo je odricanje od državljanstva BiH. Potpisivanje sporazuma o dvojnom državljanstvu između BiH i SR Njemačke svakako bi donijelo višestruke koristi, kako državi BiH, tako i njenim građanima, naglašava Halilović.
Odluka da ode iz BiH nije bila laka ni za Kenana Hadžića, koji posljednje tri godine živi u Berlinu. Kaže nam da je u Sarajevu imao dobar posao, stan, auto, lijepo okruženje, bio sa porodicom... No, u jednom trenutku osjetio je neku vrstu stagnacije.
- To je bio prvi razlog za odlazak. Drugi razlog, nisam osjetio više mogućnosti da napredujem u profesionalnom smislu. Imao sam takav osjećaj da moj rad nije bio prepoznat. I generalno, ono što mi svi manje-više znamo, stabilnost, odnosno nekakve turbulencije na nivou cijele države su me primorale da donesem takvu odluku koja, naravno, nije bila laka, govori nam Hadžić i dodaje da će, kada se steknu uslovi za to, sigurno uzeti i njemačko državljanstvo.
Iz Ministarstva civilnih poslova BiH za Oslobođenje su kazali da su pokrenuli aktivnosti na prikupljanju informacija od nadležnih organa SR Njemačke neophodnih za izradu materijala koji će biti upućen Vijeću ministara BiH na odlučivanje o pokretanju postupka zaključivanja sporazuma.
Diplomatski kanali
- Svjesni smo velikog broja državljana BiH koji su izrazili interes za povrat državljanstva nakon što su se odrekli tog državljanstva radi sticanja njemačkog, naveli su, između ostalog, u odgovoru našem listu.
Državni poslanik Albin Muslić (SDPBiH) ističe kako je do institucija vlasti BiH da kroz diplomatske kanale iskomuniciraju sve bitne činjenice vezane za sporazum koji bi se u konačnici trebao naći na PSBiH, kako bi bio i odobren.
- Mislim da su pravni aspekti predmetnog sporazuma izuzetno značajni za veliki broj bh. državljana koji su se u proteklom periodu morali odreći državljanstva BiH, a kako bi uzeli državljanstvo SR Njemačke. Ovim sporazumom, u perspektivi, upravo bi se omogućilo da naši državljani, pored državljanstva SR Njemačke, imaju i državljanstvo BiH i na taj način da se ne prekida veza, ističe Muslić.
Od 1. januara ove godine do kraja novembra, bh. državljanstva se odrekla 1.441 osoba.